Krize sráží i ekonomiku stabilního Švýcarska

Curych - Ekonomická krize už postihla také Švýcarsko. Jedna z nejstabilnějších evropských zemí snížila svůj odhad růstu ekonomiky na jedno procento. Analytici předpovídají, že mírně zlevní ceny služeb i výrobků.

Stále zpomalující světová ekonomika doléhá i na Švýcarsko. Tamní vláda doposud počítala s růstem ekonomiky v zemi o jedna celá čtyři procenta, teď ale odhad změnila. „Hlavním důvodem, proč Švýcarsko přišlo s novým odhadem, je ochlazení některých exportních odvětví. Jako je například průmysl nebo turismus,“ vysvětlil analytik Next Finance Martin Prokop. 

Podle analytiků ale propad o čtyři desetiny procenta není nijak dramatický. Švýcarsko se může opřít o silnou domácí poptávku. Horší situace naopak panuje v Evropské unii. Velká část lidí nemá práci, a proto méně nakupují. „V Evropské unii panuje mnohem větší míra nezaměstnanosti. Ve Švýcarsku mají míru nezaměstnanosti kolem tří procent, co že je výrazně pod nezaměstnaností Evropské unie,“ dodal Prokop. 

Nezaměstnanost v unii je na rekordních 11,3 procenta a například v Česku je bez práce více než osm procent lidí. Navíc tuzemskou ekonomiku podle České národní banky čeká pro tento rok pokles o 0,7 procenta. Mírný růst má přijít až v roce 2013. 

Švýcarsko loni utnulo tipec příliš silnému franku 

Švýcarská centrální banka loni sáhla k neobvyklému kroku a stanovila strop kurzu franku vůči euru na 1,20 CHF. Dala tak najevo, že nebude tolerovat příliš vysoký kurz domácí měny, který se tehdy rychle zvyšoval v důsledku eskalace dluhové krize v eurozóně. Investoři ve strachu z poklesu aktiv přesouvali peníze právě do švýcarské měny.