Úrokové sazby hypoték klesly na historické minimum

Praha – Na rekordně nízkou úroveň klesla průměrná úroková sazba hypoték, když v srpnu činila 3,55 procenta oproti červencovým 3,59 procent. Vyplývá to z nejnovějších údajů Fincentrum Hypoindexu. V srpnu se tak sazby hypoték v tuzemsku dostaly na historicky nejnižší úroveň. Dosud nejnižší za dobu existence ukazatele Hypoindex byly sazby loni v prosinci, a to 3,56 procenta. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

Sazby pravděpodobně budou klesat i nadále. Nasvědčují tomu zářijové akce bank, ale i možnost dalšího snížení úrokových sazeb Českou národní bankou. „Po několika měsících mírného poklesu pokořily úrokové sazby hypotečních úvěrů svá historická minima a stanovily nové dno na úrovni 3,55 procenta. Navíc nic nenasvědčuje tomu, že by se v nejbližší době sazby zvyšovaly, spíše je pravděpodobné, že časem pokoří i hranici 3,5 procenta,“ uvedl vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.   

K tomu padají i ceny nemovitostí, levnější hypotéky jsou tak pro lidi o to dostupnější. „Lidi využívají toho, že jim to ušetří v průměru 1 200 až 1 300 korun měsíčně,“ prohlásil realitní makléř z Maxima Reality David Černík.

Video Levnější hypotéky
video

Levnější hypotéky

Levnější hypotéky

1909

Rozhovor s šéfredaktorem Fincentrum Media Petrem Zámečníkem

Proti minulému měsíci se zájem o hypotéky zvýšil jen nepatrně. Do hypotečních bank si pro smlouvu o hypotečním úvěru přišlo o 500 klientů více než v červenci, konkrétně 6 164 zájemců. Průměrná výše hypotečních úvěrů se lehce zvýšila. Lidé si tedy půjčují vyšší částky, protože úrokové sazby jsou výhodné. Nyní se pohybují v průměru kolem 1,668 milionu korun.  

Během druhého prázdninového měsíce se zvedly také celkové objemy hypoték. Celková částka činila 10,282 miliardy korun. „Po měsíční přestávce banky zapojené do Fincentrum Hypoindexu opět sjednaly hypoteční úvěry v objemu přes deset miliard korun, což se za měsíc srpen podařilo naposledy před pěti lety,“ dodal Rajdl.