Dluhopisy bude nakupovat i japonská centrální banka

Tokio – Japonská centrální banka chce podpořit domácí ekonomiku. Rozšířila proto fond pro nákup dluhopisů na 80 bilionů jenů, což je v přepočtu asi 19 bilionů korun. Podobným krokem, ke kterému už sáhlo několik významných centrálních bank ve světě včetně amerického Fedu, chce pomoci domácím investicím i exportu.

Zpomalení globální ekonomiky dopadá pomalu, ale jistě i na tu japonskou. Podle posledních hospodářských statistik jsou navíc na obzoru další hrozby, což popohnalo tamní centrální banku k akci. Banka navýší celkový rozpočet pro nákup dluhopisů na 80 bilionů jenů a napumpuje tak do ekonomiky dalších 10 bilionů jenů, tedy v přepočtu 2,5 bilionu korun.

„Usoudili jsme, že uvolnění měnové politiky je nyní nezbytné k zajištění toho, aby japonská ekonomika nesestoupila z cesty k udržitelnému růstu,“ uvedl guvernér japonské centrální banky Masaaki Širakawa.

V růstu ale Japonsku nebrání jen celosvětové problémy. Aktuálnější a palčivější problém má teď ve sporu s Čínou. Tam přitom podniká přes 25 tisíc japonských firem a velká část z nich, včetně gigantů jako Toyota, Panasonic nebo Canon, teď musela kvůli diplomatické roztržce a vlně protestů omezit nebo úplně zastavit provoz. Dlouhodobé důsledky se zatím jen odhadují.

„Nemyslím, že by dopad byl tak tvrdý, co se týče výrobních závodů, ale pokud jde o japonské produkty a obchody, tak ty by mohly nést následky odmítnutí čínskými zákazníky i několik let,“ domnívá se generální ředitel Lyncean Holdings Francis Lun.

Čínsko-japonská roztržka uškodí oběma

Ekonomové však upozorňují, že hospodářská roztržka mezi druhou a třetí největší ekonomikou světa by měla devastační účinky na obou stranách. „Japonské firmy odvádějí v Číně nemalé daně, zaměstnávají místní lidi. Navíc japonské technologie a součástky jsou klíčové pro řadu výrobních oborů v Číně. I tamní ekonomiku by jakákoliv rozluka velmi ochladila,“ upozorňuje Ke Long, partner Fujitsu Research Institute.

Analytici proto předpokládají, že ekonomické aspekty brzy přivedou obě velmoci k jednacímu stolu. Zatím ale vzájemné vztahy obou zemí zůstávají na nejnižším bodě za posledních několik desetiletí.