Vláda se shodla na nových kolcích, zmírnění prohibice připraví do týdne

Praha - Vláda se domluvila na formě nového kolku, který má jednoznačně určit alkohol vyrobený až po vypuknutí aféry s metylalkoholem. Premiér Petr Nečas po středečním jednání vlády krátce před půlnocí sdělil, že státní tiskárna cenin by mohla mít nové kolky k dispozici do konce příštího týdne. Nový alkohol by měl také dostat laboratorně ověřený „rodný list“, ze kterého se spotřebitel dozví přesné složení. Ministři mají do týdne připravit uvolnění prodeje nového alkoholu i zásob blokovaných zákazem prodeje tvrdých lihovin.

Vláda doporučuje ministrovi zdravotnictví a zemědělství, aby příští týden byla dopracována opatření k zajištění a distribuci nové výroby lihovin. Pak prý bude na výrobcích, jak rychle zvládnou nově vyrobený alkohol s prokázaným původem okolkovat a dodat do distribuční sítě. Obnovení řádného trhu s lihem považuje premiér za prioritu dalšího vývoje, jak uvedl už dnes odpoledne.

Podle Nečase a ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) vláda půjde cestou vytvoření „rodného listu“ či „rodokmenu“ alkoholu, který zajistí přímou vazbu mezi šarží lihoviny a šarží lihu, který byl při výrobě jejím zdrojem. Teprve pak bude moci dostat při distribuci v ČR nový, zřejmě červený kolek. Podmínkou zisku potvrzení o nezávadnosti bude protokol o laboratorně prokázané kvalitě tohoto lihu z akreditované laboratoře.

„Lihoviny, které nebudou mít ten rodokmen, ten nový kolek, budou nezpůsobilé ke spotřebě a budou muset být staženy z prodeje,“ vysvětlil premiér. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) předpokládá, že alkohol s nejasným původem bude pravděpodobně zlikvidován. Láhve, které od pátečního zákazu stojí ve skladech, by mělo být podle záměrů vlády zřejmě možné distribuovat se starými kolky, pokud bude ověřen jejich původ.

Kabinet chce také zřídit elektronickou evidenci lihovin. Každá láhev by tak mohla být označena identifikačním kódem. Uvažuje se i o zavedení koncesí k výrobě alkoholu.

Nové kolky pro lihoviny:

  • Modernější, s ochrannými prvky, půjdou obtížně falšovat
  • Budou považovány za ceninu
  • Státní tiskárna je má připravit do konce příštího týdne, denně jich vytiskne milion

„Rodný list“ pro lihoviny:

  • Bude dohledatelné, kde a z čeho lihovina vznikla
  • Lihovina bez listu bude stažena z prodeje

Vláda chce, aby datum spuštění obou opatření bylo ke stejnému dni, to znamená příští středu.


O opatřeních mají ministři informovat své kolegy v EU, která dnes zmínila možnost zákazu dovozu českých lihovin do ostatních zemí unie. Ministr Bendl bude o věci jednat se svými resortními kolegy v úterý. Nečas doplnil, že komunikovat o problematice bude intenzivně i ministerstvo zahraničí a úřad vlády. „Opatření, které děláme ve vazbě na nové lihoviny s novými kolky - byť se při vývozu nekolkuje - je velmi silným argumentem, protože ČR má tu situaci pod kontrolou,“ uzavřel premiér.

V Česku platí čátečná prohibice
V Česku platí čátečná prohibice

Pro seriózní výrobce lihovin nejde o nic nového, protože spotřebitelskou šarži s konkrétní šarží lihu mají vždy ztotožněnou, podstupují rozbor v akreditovaných laboratořích. „Novým aspektem je pouze sledovatelnost až ke konečnému spotřebiteli. Lihovina bez tohoto 'rodného listu' by byla označena za lihovinu neznámého původu a musela by být stažena z trhu,“ uvedl v průběhu dne premiér.

Po více než dvouhodinové debatě také vláda odpovědným ministrům uložila do října vypracovat analýzu činnosti státní správy, inspekce a policie při potírání černého trhu s alkoholem. Úplný zákaz prodeje tvrdého alkoholu platí v ČR od pátečního večera. Důvodem je série otrav, která si vyžádala už přes dvě desítky mrtvých.

Video Ministři mají připravit uvolnění prodeje
video

Ministři mají připravit uvolnění prodeje

Ministři mají připravit uvolnění prodeje

S6 20.09.2012 6.00

Tisková konference po jednání vlády 19.9.2012

Prohibice v Česku tématem Událostí, komentářů

Nově vyrobený alkohol půjde do prodeje s novými kolky