Státní tiskárna cenin spouští své stroje, do středy chce mít 10 milionů kolků

Praha – Zhruba deset milionů kolků k označení láhví tvrdého alkoholu s ověřeným původem chce do středy příštího týdne vyrobit státní tiskárna cenin. Takto označené láhve pak budou moci jít do prodeje. Podle náměstka ministra financí Ladislava Minčiče udělá tiskárna vše pro to, aby takzvané kontrolní pásky dostalo na vyžádání maximum výrobců a dovozců destilátů.

Láhve vybavené těmito kolky budou moci jít podle Minčiče do distribuce ve chvíli, kdy ministr zdravotnictví Leoš Heger ve středu v televizi a rozhlase oznámí změnu nyní platného mimořádného opatření zákazu prodeje destilátů. Jen na výrobcích pak bude, jak rychle celý proces přípravy zvládnou, uvedl.  

Státní tiskárna cenin bude mít podle generálního ředitele Richarda Bulíčka v pátek odpoledne připraven poslední stroj pro výrobu nových kolků. Plný provoz tří strojů je 1,5 milionu kusů za den a podle Minčiče bude tiskárna cenin pracovat v mnohasměnném provozu. Každý den budou dotiskávány další kolky, celkově Minčič očekává, že během podzimu jich budou výrobci a dovozci lihovin požadovat desítky milionů.

Kolky budou mít stejnou cenu jako dosud. „Budou mít i stejné šrafování, místo šedé barvy bude ale mít číselný kód nově červenou barvu a kódu bude předcházet červený nápis NOVÉ. Stejné slovo v červené barvě bude po číselném značení i následovat,“ popsal podobu kolku Minčič.  

Až kolky vydávané jako ceniny se zcela novými ochrannými prvky by měly být podle úvah vlády dražší. Jde o jedno z opatření dlouhodobějšího charakteru připravované vládou. Výrobci by si tyto kolky měli kupovat, spekuluje se o tom, že by za ně mohli například dát polovinu daně. Podle Minčiče jsou nicméně tyto spekulace předčasné.

   

Tisk kolků objednává celní správa na základě žádosti výrobců lihovin. „Správně bychom měli přijímat objednávky od výrobců lihovin od středy, tedy s účinností vyhlášky. Chceme ale vyjít výrobcům vstříc, tzn. jakmile vyjde vyhláška ve sbírce zákonů, tak si mohou firmy zažádat o lihové pásky,“ uvedla tisková mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková. Vyhláška ministerstva financí by měla vyjít ve sbírce zákonů tento pátek.