Aby světové banky vyhověly pravidlům, potřebují dalších téměř 10 bilionů

Curych - Kdyby nová globální pravidla kapitálové přiměřenosti vstoupila v platnost už na konci loňského roku, potřebovaly by přední světové banky nový kapitál ve výši 374 miliard eur (v přepočtu zhruba 9,3 bilionu korun). Odhad přinesl Basilejský výbor, globální orgán činitelů bankovní regulace, který sestavil nová pravidla označená jako Basel III.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Dan Kitwood

Světové banky podle Basilejského výboru udělaly ve druhém pololetí loňského roku v posilování kapitálových rezerv značné pokroky, jenže mezera je vzhledem k blížícímu se vstupu regulace v platnost stále vysoká. Ještě v dubnu výbor odhadl, že banky by potřebovaly 486 miliard eur, pokud by pravidla začala platit v červnu loňského roku.

Sedm procent aktiv jako magická hranice

Zavádění pravidel Basel III je plánováno postupně od ledna roku 2013. V té době má platit hlavní kritérium, podle něhož musí minimální podíl kapitálu na aktivech bank činit sedm procent. Týkat se to má více než stovky největších světových finančních domů.

Největší světové banky vykazovaly na konci roku kapitálovou přiměřenost podle nových přísnějších pravidel, která vyžadují i kvalitnější kapitál než dosud, na úrovni 7,7 procenta. Některé z nich však měly tento ukazatel pod 4,5 procenta.

Také Evropská unie v tomto roce stanovila pro své banky přísnější požadavek na kapitál. Všechny banky v EU, tedy zhruba 8 300 subjektů, bude muset dostat od příštího roku ukazatel kapitálové přiměřenosti na nejméně devět procent.