Teplo příští rok podraží o stovky korun

Praha - Teplárny budou od příštího roku znovu zvyšovat ceny tepla. Do nákladů promítnou nakupování emisních povolenek a zvýšení dalších poplatků za znečištění ovzduší. Růst by měla také cena uhlí a v neposlední řadě se do konečné ceny tepla promítne také zvýšení daně z přidané hodnoty. Domácnostem tak vzrostou náklady za teplo v závislosti na regionu o stovky korun za rok.

Emisní povolenky musí teplárny od příštího roku nakupovat jako kompenzaci za vypouštění škodlivých plynů do ovzduší. Aby však tento náklad pro výrobce tepla nebyl příliš dramatický, dostanou teplárny v roce 2013 ještě většinu povolenek bezplatně. Postupně se však počet bezplatných povolenek bude snižovat a v roce 2027 by pak teplárny neměly získat již žádné bezplatné povolenky.

Nejvíce podraží zřejmě teplo z uhlí

„Dopad bude významnější u tepláren spalujících uhlí, jehož spalování je spojeno s vyššími emisemi oxidu uhličitého než v případě zemního plynu,“ upozornil ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. Teplo z tepláren, které využívají při výrobě uhlí, využívá asi 1,5 milionu českých domácností.

Zatím však není jistá cena povolenky v příštím roce. Za poslední rok se její cena snížila kvůli hospodářské krizi na zhruba sedm až osm eur, ale Evropská unie zvažuje umělý zásah do trhu s povolenkami, který jejich cenu zvýší. Kromě toho budou teplárny od ledna platit také vyšší poplatky za znečištění ovzduší.

„Některé teplárny budou v příštím roce už také zahajovat projekty ke splnění přísnějších ekologických limitů po roce 2016 a tyto náklady se také začnou postupně promítat do ceny tepla,“ dodal Hájek. Na ceny tepla v příštím roce bude mít vliv také vyšší sazba DPH. Měla by se zvýšit ze současných 14 na 15 procent, záleží však, jestli poslanci návrh schválí. Významnou položkou budou také ceny uhlí. Teplárny potřebují vyjednat nové smlouvy o dodávkách, ale těžaři, především skupina Czech Coal, chtějí razantní zvýšení cen. Podle Hájka by v těchto věcech měly mít teplárny jasněji ke konci října.

Peníze
Zdroj: ISIFA
Autor: František Vlček

Podle analytika Petra Hlinomaze ze společnosti BH Securities budou ceny tepla příští rok odlišné zejména v závislosti na typu paliva. Na rozdíl od uhelných zdrojů, v plynových teplárnách velký růst cen nečeká. Průměrné zdražení tepla by se příští rok mohlo pohybovat mezi pěti až 15 procenty, odhaduje Hlinomaz.

Elektřina bude zdražovat, plyn zdraží z velkých dodavatelů jen E.ON

Zdražení v příštím roce čeká nejen teplo, ale i elektřinu. Příspěvek na obnovitelné zdroje, který tvoří jednu ze složek konečné ceny elektřiny, totiž má stoupnout o 46 procent. O něco lepší vývoj slibují ceny plynu. Z velkých dodavatelů hodlá zdražovat jen E.ON. Podnik k tomu prý nutí ceny komodit. Od listopadu jeho odběratelům vzrostou ceny o dvě procenta. Od nového roku se pak podle vyhlášky regulačního úřadu sníží regulovaná cena plynu o 7 procent. Podle propočtů portálu Ušetřeno.cz to může pro české domácnosti znamenat úsporu až tisíc korun.