iPhone 5 šel na dračku, zásoby nestačily

San Francisco - Před obchody Apple stály opět dlouhé fronty. Všichni čekali, až se jim do ruky dostane nový iPhone 5. Za první tři dny prodeje našlo své nové majitele přes pět milionů kusů, což je nový rekord. Poptávka překonala očekvání firmy a zásoby nestačily. Značná část zákazníků si tak bude muset na nový přístroj s jablíčkem počkat do příštího měsíce.

Apple zahájil prodej nových iPhonů v pátek v metropolích Asie, západní Evropy a Severní Ameriky. O více než týden dříve na něj začal přijímat objednávky a během prvních 24 hodin po zahájení předprodeje získal více než dva miliony objednávek, dvojnásobek ve srovnání s předchozím modelem iPhone 4S. Akcie firmy díky tomu počátkem minulého týdne překonaly hranici 700 dolarů a v pátek jejich kurz vystoupil na nový rekord 705,07 dolaru.

Tim Cook„Poptávka po iPhonu 5 je neuvěřitelná. Děláme vše pro to, aby se iPhone 5 dostal do rukou všech zákazníků, kteří jej chtějí tak rychle, jak to jen půjde,“ říká Tim Cook, šéf Applu.


Nový model má větší displej a je zároveň tenčí i lehčí než předchozí verze. Od tohoto pátku by se měl začít prodávat v České republice a dalších 21 zemích. Do konce roku bude na prodej ve více než 100 zemích světa.

Telefony iPhone se na celkových tržbách společnosti Apple podílejí zhruba polovinou. Firma v uplynulém finančním čtvrtletí zvýšila celkové tržby o 23 procent na 35 miliard dolarů.