Generální stávka v září nebude, přiznávají odbory

Praha - Generální stávka plánovaná na tento čtvrtek pravděpodobně nebude. V pořadu Hyde Park to přiznal předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Akce měla původně trvat dvě hodiny a měla vyjádřit nesouhlas s politikou vládní koalice. „Politici si za své čtyřleté volební období nemohou Českou republiku rozparcelovat a chovat se v ní jako na Klondiku,“ tvrdí. Vedení odborářů ale zatím nezískalo mezi členskou základnou dostatečnou podporu.

Bohumír Dufek se nikdy netajil tím, že je velkým zastáncem generální stávky. Celorepublikové zastavení práce je podle něj účinnější než protesty v ulicích. „Udělejme dvouhodinovou stávku v září, udělejme čtyřhodinovou stávku v říjnu, a pokud to nepomůže, udělejme generální stávku, stejně jako jsme to udělali v roce 1989,“ vyzývá ostatní šéfy odborů.

Dufek však zatím pro svůj plán nezískal podporu. „Nejsem toho názoru, abych prohlásil, že se mi podaří získat takovou většinu, abychom ji mohli vyhlásit,“ přiznal. Pro generální stávku je pouze část zemědělců, podle Dufka je přitom nutné získat nadpoloviční většinu členské základny. 

  • Odboráři v Ostravě
    Odboráři v Ostravě autor: ČT24, zdroj: ČT24
  • Stávka
    Stávka autor: Šimánek Vít, zdroj: ČTK

Hlavní překážkou k uspořádání generální stávky je neshoda s Českomoravskou konfederací odborových svazů, která zastupuje nejvíc odborových svazů a má ve svých řadách nejvíc členů. „Členská základna sice chce, aby se něco udělalo, ale není tam ten aktivní přístup,“ uvedl Dufek. Předák však svůj sen o celostátním protestu nevzdává, vyjednávat se prý bude dál a stále jsou ve hře čtyřhodinové protesty v příštím měsíci.

Politici ani podnikatelé nechtějí silné odbory

„Máme jednu obrovskou nevýhodu. Všichni nás považují za nekňuby, kteří nerozumí ekonomice,“ stěžuje si předseda Asociace samostatných odborů. Je ale pravda, že naše odhady makroekonomických ukazatelů jsou přesnější než ministerstva financí, dodal.

Bohumír Dufek, Asociace samostatných odborů

„Nikdo nechce slyšet naše stanoviska, působí proti nám spousta faktorů. V jednom šiku to jsou politici, kteří nechtějí oponenturu.“


Velké firmy a podnikatelé mají podle Bohumíra Dufka nad odborovými svazy v Česku navrch. „Nechtějí silné odbory a společně s určitou částí médií se proti nám snaží vytvářet dojem, že jsme jenom vyžírkové společnosti a nic neděláme,“ myslí si.

Video Hyde Park ČT24
video

Hyde Park ČT24

Odbory předpovídají, že česká ekonomika letos zažije pokles o jedno procento HDP. Může za to prý chování vlády, které dle odborů dostatečně nestimuluje domácí spotřebu. „Na ni jsou navázáni malí podnikatelé a živnostníci. Když není spotřeba, dostávají se do problémů a následně i klesá výběr daní,“ objasnil Dufek důvody ekonomického propadu.