10 nejlepších zemí světa, kde si můžete užít penzi

Praha – Nejlepším místem, kde si užít svou penzi, překvapivě není Portugalsko nebo třeba Rakousko, ale Ekvádor. Alespoň podle žebříčku společnosti International Living. Životní náklady jsou zde totiž nízké a tamní nemovitosti jsou levné, uvádí server Market Watch.

Zdroj: ISIFA/Camera Press Autor: Aysin Halil

1. Ekvádor 

Například editor firmy International Living Dan Prescher v Ekvádoru bydlí a říká, že si v této zemi může dovolit žít za pouhý zlomek nákladů, které by musel zaplatit ve Spojených státech. A to si ani nemusí nic odpírat. Žebříček bral v úvahu také další faktory, od ceny chleba až po vstřícnost místních lidí a možnosti najít si nové přátele. Pro anglicky mluvící důchodce nebude problém se ve větších městech Ekvádoru domluvit. Navíc každý penzista má nárok na benefity, jako je třeba 50procentní sleva na dopravu, elekřinu a podobné služby, ale také sportovní a kulturní akce. 

Quito, hlavní město Ekvádoru
Quito, hlavní město Ekvádoru

2. Panama 

Panama nabízí podle průzkumu International Living nejlepší benefity. Většina latinskoamerických měst má rozsáhlý program slev a výhod, zvaných pensionado, do kterého se mohou zapojit i cizinci. Panama láká také na nízké životní náklady, levné nemovitosti, příjemné klima a dostupnou zdravotní péči. 

Panama
Panama

3. Mexiko

V Mexiku se domluvíte snadno anglicky, navíc se tady nachází největší americká komunita na světě (samozřejmě mimo USA). 

Mexiko
Mexiko

4. Malajsie

Nabízí mimo jiné i kvalitní mobilní síť a připojení k internetu, kdybyste měli potřebu často komunikovat se svými blízkými vzdálenými stovky kilometrů. 

Kuala Lumpur
Kuala Lumpur

5. Kolumbie

Podle žebříčku jde o nejvíce „vzrušující“ zemi. I když vyšší kriminalita by nemusela důchodce, kteří touží po klidu, příliš přitahovat. 

Kolumbijské Andy
Kolumbijské Andy

6. Nový Zéland

Nový Zéland patří mezi státy s nejzdravějším ovzduším. Navíc nabízí jedny z nejkrásnějších přírodních scenérií. 

Nový Zéland
Nový Zéland

7. Nikaragua

Například v restauraci zaplatíte za místní pokrmy od dvou do tří dolarů (v přepočtu zhruba 40 až 60 korun). Cena tamního piva se pak pohybuje od 75 centů do 1,50 dolaru (od 15 do 30 korun). 

Nikaragua
Nikaragua

8. Španělsko

Španělsko je jedinou evropskou zemí, která se mezi 10 nejlepších míst pro penzi dostala. Důvodem je také výborné jídlo a kvalitní kultura.

Barcelona
Barcelona

9. Thajsko

Podobně jako Malajsie je i Thajsko celkem levná země s nádhernými plážemi a dobrým jídlem.

Thajsko
Thajsko

10. Honduras

Také bydlení v Hondurasu je levné a aktivní důchodci si můžou užít potápění, rybaření, plachtění, ale třeba také jedno z nejlepších surfování ve Střední Americe.

Honduras
Honduras