Český bankovní sektor je jedním z nejstabilnějších ve střední Evpropě

Praha - Už čtyři roky zažívá světová ekonomika bouřlivé časy. Nyní se však zdá, že se aspoň jedna část, bankovní sektor, začíná opět rozjíždět. Důvěra v jeho produkty stoupá a v rámci střední Evropy se ten český považuje za jeden z nejstabilnějších. Ve studiu ČT24 o současné situaci hovořil konzultant pro finanční segment společnosti GFK Gabriel Tkáč.

Gabriel Tkáč o bankovním sektoru střední a východní Evropy

Český bankovní trh je jedním z nejstabilnějších v regionu díky tomu, že je konzervativní, a to jak na straně klientů, tak na straně bank. Banky žijí především z poplatkové politiky. Český klient se spokojí se základními produkty, nevyžaduje nic náročnějšího.

Velice aktuální je nyní spořící účet – dosahuje 15procentní penetrace. Nejzákladnějším produktem je však běžný účet. V roce 2012 ho využívá 90 procent české populace. Průměr střední a východní Evropy je hodnota 80 procent. Na druhé straně jsou zde země jako Rakousko a Slovinsko, kde má účet téměř 100 procent populace. Naopak v zemích jako Rumunsko, Bulharsko a Polsko je podíl lidí až poloviční (50 až 70 procent). Trhy těchto zemí proto nabízejí vysoký potenciál pro další růst - až však přijde čas.

Nedůvěra v bankovní sektor odeznívá. Lidé si pořizují nové bankovní produkty. Největší skeptikové se nachází v Rumunsku a Bulharsku, je to způsobeno především tím, že jsou lidé mnohdy málo informovaní či nemají dost finančních prostředků. Hlavní roli zde tudíž hrají nejjednodušší produkty jako běžný účet a platební karta.

Video Gabriel Tkáč ve studiu ČT24
video

Gabriel Tkáč ve studiu ČT24