Heger: Spotřební daň na alkohol by měla stoupnout o 20 procent

Praha - Alkohol je podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) v Česku příliš levný, spotřební daň by se podle něj měla zvýšit o 20 procent. Zdražení by mělo působit příznivě i na nižší spotřebu alkoholu u českých dětí. Heger to řekl v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN). Pokud by se daň zvýšila, u tvrdého alkoholu by to znamenalo zhruba desetiprocentní zdražení.

„Pro zvýšení ceny existuje významný argument, a to vysoká spotřeba alkoholu u českých dětí. Je prokázáno, že pokud se cena zvýší, má to pozitivní vliv,“ uvedl Heger. Argumentuje také tím, že zatímco cena cigaret se v poměru k průměrnému platu zvedla od roku 1989 desetkrát, u alkoholu to bylo jen dvakrát.

Lihovarníci však jeho záměr označují za hloupost. Podle nich by opatření ještě více podpořilo černý trh a lidé by také alkohol dováželi víc z ciziny. I ministerstvo financí se k nápadu zatím staví skepticky. Češi v pití alkoholu zaujímají podle různých statistik druhé až čtvrté místo na světě a nejvíce v Evropě pijí i české děti, píší HN.

Leoš Heger
Zdroj: ISIFA
Autor: VLP/Martin Divíšek