Španělské banky by mohly potřebovat skoro 60 miliard eur

Madrid - Španělské banky budou v případě naplnění nejhoršího scénáře ekonomického vývoje potřebovat dodatečný kapitál 59,3 miliardy eur (1,5 bilionu Kč). Ukázaly to výsledky nezávislého auditu 14 velkých španělských bank, které zveřejnila konzultační společnost Oliver Wyman. Na základě auditu se má španělská vláda rozhodnout, o jak velkou pomoc požádá své partnery v eurozóně. Madrid od nich má pro bankovní sektor slíbenou pomoc až 100 miliard eur.

Výsledky auditu dopadly podle očekávání. Španělská vláda předpokládá, že čerpání z úvěrové linky od eurozóny pro rekapitalizaci bank bude díky sérii vládních opatření proti odhadu auditu výrazně nižší.

Nejhorší scénář, který nepředpokládá, že by banky získaly kapitál vlastními silami, je založen na tom, že španělská ekonomika v letech 2012 a 2015 klesne o 6,5 procenta. Podle auditu potřebuje dodatečný kapitál polovina ze 14 zkoumaných bank, z toho 49 miliard eur potřebují banky, které již byly zestátněny.

Španělská vláda schválila na konci srpna plán bankovní reformy, jehož hlavní součástí je očištění bank od špatných úvěrů a aktiv pomocí takzvané špatné banky. Ta převezme od bank zejména toxická realitní aktiva, která po splasknutí realitní bubliny před čtyřmi lety ztratila většinu své hodnoty, a bude je s výraznými odpisy prodávat investorům.

Španělské banky jsou zatíženy problematickými aktivy v hodnotě přes 180 miliard eur, které jsou hlavní příčinou prohlubující se dluhové krize země. Potřebují urychleně záchranný program, protože nemají přístup k úvěrům z mezibankovního trhu a musí se spoléhat na podporu Evropské centrální banky. Španělsko je považováno také za horkého kandidáta na pomoc z programu nákupu dluhopisů Evropské centrální banky. Země však zatím odmítá žádost podat kvůli přísným podmínkám, které jsou s takovou pomocí spojené.