Schodek Řecka narostl, i tak mu EU zřejmě pomůže

Berlín – I přes rostoucí rozpočtový schodek a pomalý pokrok v reformách Řecko obdrží další slíbené splátky z mezinárodní pomoci. Eurozóna prý nechce, aby ji Řecko upustilo. Informovaly o tom o víkendu německé časopisy Wirtschaftswoche a Focus s odvoláním na zdroje z euroskupiny a Evropského parlamentu.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Angelos Tzortzinis

Aby Řecko odvrátilo hrozbu bankrotu, potřebuje získat z pomoci dalších 31 miliard eur (779,1 miliardy Kč. Příští týden proto Atény hodlají obnovit jednání s tzv. trojkou mezinárodních věřitelů, tedy Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem. „Řecko obdrží seznam reforem, které musí schválit jejich parlament do stanoveného termínu. Peníze budou uvolněny, jakmile je zákonodárci schválí,“ řekl zdroj Wirtschaftswoche. 

Časopis ale neupřesnil, jaké reformy to nově budou. Pouze poznamenal, že eurozóna se nyní soustředí na to, aby zabránila odchodu Řecka. „Obavy z 'dominového efektu' v eurozóně jsou příliš velké,“ dodal. „Zpráva bude vypracována trojkou takovým způsobem, aby mohly být peníze vyplaceny,“ citoval zdroj z evropského parlamentu časopis Focus.    

Řecko je nyní pátým rokem v recesi, žádá o prodloužení splnění podmínek pomoci o dva roky

Peer Steinbrück, který je kandidátem německé opoziční Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) na spolkového kancléře pro volby v příštím roce, dnes v rozhovoru pro Die Welt am Sonntag uvedl, že Řecko by mělo dostat více času na reformu své ekonomiky a nesmí být vyhozeno z eurozóny. Německo by podle něj mělo být připraveno poskytnout Řecku v budoucnosti další pomoc. Zda SPD podpoří v parlamentu třetí záchranný balík pro Řecko, bude podle něj záviset na podmínkách, které s tím budou spojené. Odmítl však odchod Řecka z eurozóny, který by podle něj byl devastující.