Fico: Řecko bude nejspíš muset z kola ven

Bratislava - Je málo pravděpodobné, že eurozóna přežije ve své současné podobě. Jedna či více zemí pravděpodobně opustí tuto skupinu současných 17 členských států, prohlásil v neděli slovenský premiér Robert Fico. Pokud Řecko nebude nadále schopno plnit své povinnosti, bude podle něj nutný „kontrolovaný odchod“ této země z eurozóny.

„Přijde čas, kdy některé země nebudou s to dodržovat tempo upevňování veřejných financí a plnit si své povinnosti. Jeden, možná dva státy poté nezůstanou v eurozóně,“ řekl Fico ve slovenské televizi Markíza.

Zmínil se v této souvislosti o Řecku, které podle něj nyní své povinnosti neplní. Pokud nebude Řecko s to dále plnit své povinnosti, bude nutný jeho „kontrolovaný odchod“ z eurozóny, řekl Fico. Premiér vyjádřil přesvědčení, že „nekontrolovaný odchod“ Řecka by poškodil ekonomický vývoj Slovenska.

Slovensko jako jediná země eurozóny odmítlo v roce 2010 podílet se na finanční pomoci Řecku. Levicová Ficova vláda přijala přísná úsporná opatření s cílem udržet na uzdě státní finance po dobu ekonomické krize.


Slábnoucí poptávka po slovenských výrobcích ve světě i úsporná opatření vlády způsobí podle slovenského ministerstva financí v příštím roce zpomalení hospodářství Slovenska, které je druhou nejchudší zemí eurozóny. Ministerstvo v září snížilo odhad růstu ekonomiky Slovenska v roce 2013 z 2,6 na 2,1 procenta.

Slovensko, kde žije na 5,4 milionu obyvatel, vstoupilo do Evropské unie jako Česko v roce 2004. V roce 2009 se stalo i členem eurozóny a vyměnilo slovenské koruny za eura. Česko s podobným krokem v dohledné době nepočítá.