Moravské naftové doly otevřely podzemní zásobník plynu za miliardu

Uhřice (Hodonínsko) – Moravské naftové doly (MND) otevřely v Uhřicích na Hodonínsku nový podzemní zásobník plynu, jehož vybudování trvalo dva roky a stálo téměř jednu miliardu korun. Zásobník má kapacitu 100 milionů metrů krychlových a bude sloužit k vyrovnávání sezonních změn ve spotřebě plynu a k zajišťování bezpečnosti soustavy v případě výpadků dodávek. Do zásobníků plynu investuje i konkurence, například RWE.

Nový zásobník je součástí plynárenské soustavy, využívat jej budou obchodníci se zemním plynem. Systém zásobníku dokáže přejít z režimu vtláčení do režimu plného odběru za méně než šest hodin. Ve stejné lokalitě mají MND ještě zásobník s kapacitou 180 milionů metrů krychlových.

„Devadesát procent kapacit zásobníku máme nasmlouvanou až do roku 2017,“ uvedl ředitel MND Gas Storage Karel Luner. Podle něj budou kapacitu zásobníku využívat společnosti SSP CZ, ČEZ nebo E.ON.

Ředitel MND Gas Storage Karel Luner v řídícím centru nového zásobníku plynu
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek

Stavbu nového zásobníku vítá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Zpřístupnění nových kapacit je zcela jistě pozitivní zprávou pro hospodářskou soutěž v tomto průmyslovém sektoru,“ řekl předseda úřadu Petr Rafaj.

MND plánují další investice. Například výstavbu obřího skladu plynu v Dambořicích na Hodonínsku. Po vyřízení všech potřebných dokumentů by se mělo začít stavět příští rok, zásobník by měl být dokončen v roce 2017.

„Dnešní objem zásobníků na území ČR je přes 30 procent roční spotřeby. Máme za cíl se dostat někam nad 40 procent. Z pohledu zajištění dodávek a energetické bezpečnosti země je ta investice důležitá,“ vysvětlil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS).

Česká skupina MND se zaměřuje na průzkum a těžbu ropy a zemního plynu, vrtnou a servisní činnost a také na skladování a obchodování s plynem. Jejím jediným akcionářem je KKCG Oil & Gas B. V., jejíž aktiva přesahují 25 miliard korun a kterou vlastní Komárkova finanční a investiční skupina KKCG.

Do zásobníků plynu investuje i konkurenční skupina RWE. Letos v květnu uvedla do provozu novou část zásobníku zemního plynu v Třanovicích na Frýdecko-Místecku. Na investici za 2,2 miliardy korun se podílela i Evropská unie.

České firmy výstavbou nových zásobníků plynu reagují zejména na možné přerušení dodávek plynu z Ruska, k čemuž došlo například v roce 2009. Další zásobníky na Břeclavsku a v Rožné na Žďársku chystají společnosti Česká naftařská a GSCeP.