KKCG podává ruku krachující Pilsen Steel, zaměstnanci zůstanou

Plzeň - Investiční skupina miliardáře Karla Komárka KKCG uzavřela se společností Pilsen Steel úvěrovou smlouvu na financování provozu plzeňských hutí a kováren. V úpadku se podnik s 900 lidmi, který od konce června nevyráběl a měl přerušené dodávky energií, ocitl už 14. září, a to kvůli nesplácení stamilionových dluhů.

KKCG nejdéle do deseti dnů poskytne podniku 100 milionů korun a do konce roku celkem čtvrt miliardy. To by mělo bez problémů stačit na financování provozu do konce roku, uvedl mluvčí KKCG Dan Plovajko. „Do deseti dnů by se tedy měla rozběhnout výroba,“ dodal.

Sto lidí už dříve dostalo výpověď

KKCG plánuje zachovat současnou zaměstnanost, nemá zájem pracovníky propouštět. Podle informací z podniku dostalo už ale výpověď kolem stovky lidí napříč profesemi. „To už bylo dohodnuté předem, nějaká optimalizace se musela udělat, pro všechny práce není,“ vysvětlil personální ředitel firmy Pavel Ratislav. Podle něj už nyní pracuje zhruba stovka obráběčů kovů na rozpracované výrobě. Plný rozběh pecí očekává do konce roku. „Postupně se obnovují dodávky energií,“ doplnil. Mzdy firma lidem podle něj nedluží.

V pondělí jednal v Plzni prozatímní věřitelský výbor, kde se zajištěný věřitel, banka HSBC, vzdal úvěrového financování. „Tím se Pilsen Steelu otevřela možnost jednat o naší nabídce,“ uvedl mluvčí KKCG. Management hned projednal nabídku KKCG a předložil ji věřitelskému výboru, který schválil uzavření úvěrové smlouvy na provozní financování do konce roku.

Vedení podniku udělá podle pověřeného šéfa Pilsen Steelu Tomáše Egermajera vše pro to, aby výroba pokračovala a lidé nepřišli o práci. „Zaměstnanci se začnou vracet do výroby postupně už počátkem října,“ prohlásil a dodal, že vyhlášený úpadek byl prvním a nezbytným krokem k záchraně podniku a k zachování provozu.

„Bez externího financování se podnik neobejde,“ míní insolvenční správce Michal Žižlavský z pražské společnosti IS Žižlavský. Ten si dokáže představit fungování nového investora v obou variantách řešení úpadku, tedy jak v reorganizaci, tak v konkurzu.

Největším věřitelem plzeňské firmy vlastněné ruským podnikatelem Igorem Šamisem je moskevská Vněšekonombanka, která zatím do insolvenčního řízení pohledávky nepřihlásila. Šamis si od ní půjčil na nákup Pilsen Steel.