Odstavení Dukovan kvůli dodávkám uranu z Ruska nehrozí

Praha - Nucená odstávka Jaderné elektrárny Dukovany (EDU) kvůli dodávkám obohaceného uranu z Ruska, o které dnes informoval server E15, nehrozí. S odvoláním na pracovníky Zásobovací agentury Euratom v Lucemburku o tom informoval ČRo 1 - Radiožurnál. Podle Bruselu ČEZ dovozem uranu ze země mimo EU porušuje korfskou deklaraci. ČEZ ale pochybení odmítá - smlouvu na dodávky uranu totiž podepsal ještě před vstupem Česka do EU. 

E15 očekávaný tlak zdůvodnil tím, že ČEZ v této elektrárně využívá palivo vyrobené z uranu obohacovaného v Rusku, tedy mimo unijní území. To by údajně mělo být v rozporu s evropskou deklarací z Korfu z roku 1994. ČEZ pochybení proti evropským pravidlům popřel.  

Představitel agentury Euratom, která kontroluje dodávky paliva do atomových elektráren v EU, sice potvrdil, že agentura dohodu o dodávkách paliva pro Dukovany zkoumá, avšak výsledkem prý nemůže být v žádném případě uzavření elektrárny. Agentura prý může jednat o tom, zda do elektrárny nedodávat palivo i z jiných zdrojů. Pokud však jiný dodavatel nebude, Dukovany mohou dál fungovat jako dosud.

Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ

„ČEZ měl smlouvu na dodávky paliva pro elektrárnu Dukovany podepsanou už před vstupem Česka do Evropské unie. Tato smlouva byla spolu s naším vstupem akceptována i ze strany Zásobovací agentury Euratom ESA.“


Agentura podle listu posuzuje dodatek ke smlouvě mezi ČEZem a ruským dodavatelem Tvel, který se týká dodávek paliva a jeho ceny i po roce 2018 - tedy po datu, do kterého byla sjednána původní smlouva. Fakticky je to stále stejný kontrakt, takže by ČEZ problém mít neměl. 

Jaderná elektrárna Dukovany
Zdroj: Bohumír Mazáč

Odpůrci Dukovan chtějí ale argumentovat tím, že Finsko si kvůli podobnému případu
elektrárny Loviisa před svým vstupem do EU vyjednalo výjimku z korfské deklarace. Česko tak neučinilo.
   
Elektrárna Dukovany se v Evropě stává terčem kritiky kvůli údajně nespolehlivým reaktorům sovětského designu VVER-440. Podle řady odborníků ale Dukovany naopak patří k nejbezpečnějším elektrárnám na světě, píše E15.