Výhody penzijní reformy? Hlavně pro mladé muže, bohatí si polepší

Praha - Otázka, zda vstoupit, či nevstoupit do druhého pilíře penzijního spoření, začíná být na pořadu dne. Až devadesát procent žen přitom může navrhovanou reformou důchodů prodělat, vyplývá ze studie vypracované ekonomy z akademického pracoviště CERGE-EI. Upozornila na to Mladá fronta DNES (MfD). Problémem je doba, kdy je žena na mateřské. Spoření se tak nejvíc vyplatí mladším mužům, navrch budou mít bohatí. Premiér Petr Nečas očekává, že se do nové reformy zapojí polovina pracující populace, tedy přes 2 miliony lidí.

Vstup do druhého pilíře penzijního spoření se vyplatí asi polovině mužů, ale zhruba jen třetině žen. Skutečně finančně zajímavé bude však spoření pouze pro třetinu mužů a desetinu žen.

V době mateřské mají ženy smůlu

Většině žen se tak podle autorů studie a jejich výpočtů vyplatí zůstat v současném státním penzijním systému. Důvodem je hlavně péče o děti. Ve státním systému se jim totiž roky na mateřské a rodičovské započítávají do důchodu, i když na důchodové pojištění v tu dobu nic neodvádějí. Proti tomu v novém soukromém penzijním systému jim v době, kdy budou doma, na soukromý účet žádné úspory nepoplynou.

Podle výpočtů akademického pracoviště CERGE-EI by většina pracujících žen v porovnání se státním důchodem prodělala. Třicátnice a starší s příjmy pod 40 tisíc hrubého by si nenaspořily za celou dobu ani tři měsíční platy.


Muži by na tom měli být lépe - úsporu ve výši tří dnešních měsíčních platů si bude moci v důchodu postupně vybrat 30 procent z nich. Předpokládá se, že tak učiní formou dvacetiletého soukromého fondu. „Největší přínos lze očekávat u mladších mužů v nejvyšší mzdové kategorii, horních deset procent. Ke státnímu důchodu by si přilepšili o částku ve výši tři až pět procent své mzdy,“ prohlásil jeden z autorů studie, ekonom Ondřej Schneider.

Dnešní třicátník s příjmem padesát tisíc korun měsíčně by si tak polepšil díky soukromé penzi zhruba o 1,5 tisíce korun měsíčně.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA
Autor: Petr Študent

Češi se bojí změn

CERGE-EI celkově očekává, že zájem lidí nebude tak velký, jak si myslí Nečasova vláda. Podle Schneidera je hlavním důvodem nedostatečná finanční gramotnost, ale i konzervativní přístup Čechů. To platí ale pouze v tom případě, že nedojde k postupnému snižování důchodů pomocí prodlužování věku pro odchod do důchodu, zpřísňování pravidel pro předčasné důchody nebo omezení valorizace přiznaných důchodů.

Aleš Poklop, šéf PF ČS:

„Komunikace důchodové reformy je ze strany státu naprosto nedostatečná. Výhody novinky nejsou dostatečně prezentovány.“


Druhý pilíř má být zaveden od příštího roku. Prezident Václav Klaus ale koncem září některé zákony potřebné k zavedení této části reformy vetoval, poslanci o nich tedy budou hlasovat znovu. Podle Klause o důchodové reformě neexistuje potřebná shoda v odborné a politické sféře, ani ve společnosti.