Pokuta za kartel pekárenských firem míří zpět k ÚOHS

Brno – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat pokutou 52,8 milionu korun za kartel tří pekárenských firem. Krajský soud v Brně stejně jako předtím Nejvyšší správní soud sice potvrdil existenci kartelu, pokutu ale musí ÚOHS lépe odůvodnit. Případ je z roku 2003, kartel uzavřely společnosti Delta pekárny, Odkolek a Penam.

Rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o existenci nedovolené dohody potvrdil již začátkem letošního roku Nejvyšší správní soud (NSS). Krajský soud nyní jeho závěry zopakoval. Zrušil ale část výroku ÚOHS ohledně pokuty.

„Soud shledal nezákonnost rozhodnutí v dílčí otázce stanovení rozhodného období pro výpočet pokuty,“ uvedl soud ve svém rozsudku. Podle soudu ÚOHS vztahoval výpočet pokuty, který se odvíjí od hospodářských výsledků firem chybně především k roku 2002. Naposledy ale o případu rozhodoval v roce 2009 a měl tedy přihlédnout k výsledkům firem za rok 2008.

Podle ÚOHS se Delta pekárny, Odkolek a Penam nejpozději od září 2003 domlouvaly na zdražení pečiva, chleba a cukrářského pečiva u svých odběratelů. Poté rozeslaly oznámení o zvýšení cen uvedených výrobků svým odběratelům.

Krajský soud v Brně při projednávání případu v roce 2010 uvedl, že žádný z dodavatelů pečiva ani při řízení před ÚOHS, ani před soudem nenabídl žádný jasný srozumitelný argument, proč tito tři dodavatelé pečiva zahájili úkony směřující ke zdražování právě přesně 26. září 2003 dopisy, které měly totožnou formulaci a byly uplatňovány stejně razantně v průběhu celého podzimu roku 2003. S těmito závěry souhlasí i NSS.

Případ se táhne už devět let

Firmy dostaly pokutu za kartel poprvé v roce 2003. ÚOHS je tehdy podezříval, že se po sedmileté stagnaci cen domluvily na skokovém zdražení pečiva zhruba o pětinu. Původní pokutu 120 milionů korun ale později snížil na 52,8 milionu korun, přičemž upřesnil i výrok rozhodnutí. Reagoval tak na předchozí rozsudky Krajského soudu v Brně a Nejvyššího správního soudu.

Zástupci pekárenských firem se v minulosti bránili tím, že tvrzení o jejich vzájemných kontaktech, které měly předcházet zvýšení cen, jsou jen spekulace. „Ve stejnou dobu zdražilo několik tisíc subjektů. Zbytek trhu neporušil právní předpisy, to považujeme za absurdní,“ řekl předloni u soudu právní zástupce jedné z firem Pavel Dejl.