Portugalská ekonomika se propadá, vláda sáhla po vyšších daních

Lisabon - Portugalci si opět utáhnou opasky. Vláda schválila další zvyšování daně z příjmu a daní u tabákových výrobků a luxusního zboží, a to i přes rozsáhlé demonstrace. Portugalsko je v dlouhodobé dluhové krizi, protože jeho vlády nepřiměřeně utrácely.

Portugalsko zažívá největší propad ekonomiky za posledních padesát let. Podle analytiků portugalskou recesi prohlubují hlavně úsporná opatření, které tamní vláda zavedla. Ta se ale znovu chystá pro další drastické změny. „Zavádíme novinky. Snižujeme počet daňových pásem z osmi na pět. Daň z příjmu se zvedne v průměru z 9,8 procenta na 11,8. Samozřejmě, kdo má vyšší příjem, bude platit vyšší daně,“ podotkl portugalský ministr financí Vitor Gaspar.

Na příští rok vláda také navrhne zavedení daně z finančních transakcí a bude dál snižovat výdaje, řekl Gaspar, podle něhož se už na nových opatřeních Lisabon dohodl s Evropskou komisí. Dodatečná úsporná opatření budou podle něj odpovídat třem procentům hrubého domácího produktu (HDP). Pro letošek vláda zvýší daně z tabáku a luxusního zboží.

Guillaume Menuet, Citigroup:

„Úsporné kroky již v Portugalsku podobně jako v sousedním Španělsku vyvolávají značnou nespokojenost veřejnosti a začínají se množit protesty a stávky. Další zvyšování daní dál otřese důvěrou spotřebitelů a podnikatelů v zemi.“


Portugalská vláda očekává, že ekonomika letos klesne o tři procenta a míra nezaměstnanosti příští rok vystoupí na 16,4 procenta.

Portugalsko se loni v dubnu stalo po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která musela kvůli dluhové krizi požádat o zahraniční finanční pomoc. Vláda se zvyšováním daní snaží zajistit plnění rozpočtových cílů, které slíbila mezinárodním věřitelům. Ti zemi loni poskytli půjčku ve výši 78 miliard eur.

Video Portugalcům se zvýší daně
video

Portugalcům se zvýší daně

Minulý měsíc přitom dostalo Portugalsko od věřitelů více času na splnění rozpočtových cílů. Podle nového cíle může letos země vykázat rozpočtový deficit pět procent HDP a příští rok 4,5 procenta. Původní cíle počítaly s tím, že deficit letos klesne na 4,5 procenta výkonu ekonomiky a příští rok na tři procenta.