Místo koky káva či ananasy. V Jižní Americe bojují proti drogám

Sucre – Listy koky dlouho patřily mezi tradiční suroviny v Bolívii. Doposud všechny vlády pěstování této rostliny, ze které se dá vyrobit kokain, obhajovaly. Teď ale přišla změna – země produkci rapidně sníží. Státy Andského společenství – Bolívie, Kolumbie, Ekvádor a Peru – se totiž dohodly s Evropskou unií na razantním boji proti drogovým mafiím.

Bolívie snížila plochu pro pěstování koky o 12 procent. Slibuje si od toho, že omezí produkci kokainu. „Jsme stále znepokojeni obchodem s drogami, který je vidět v zemích tohoto regionu. Bolívijská vláda se snaží vést dialog s místními komunitami a to by mohlo pomoci,“ doufá Belen Martinezová, ředitelka Evropské služby pro vnější vztahy Andského společenství.

Místním zemědělcům nabídla vláda jako alternativu ananasovníky nebo trávu stévii. „Navštívili jsme místní zemědělce a viděli jsme, že mohou pěstovat i jiné plodiny. Nemusí se živit obděláváním koky. Obměna produkce je stále možná,“ říká náměstek ministra pro pěstování koky a integrální rozvoj Dionicio Núñez.

V Kolumbii zase místo koky pěstují kávu. Ta je totiž jednou z mála rostlin, které mohou příjmy z pěstování koky alespoň řádově nahradit. Podle místních vydělají zhruba pětinu potenciálních zisků z koky.

Odhaduje se, že velké světové zločinecké kartely vydělají ročně na prodeji drog přes 500 miliard dolarů. Náklady na zvládání drogové problematiky přitom Organizace spojených národů vyčísluje na 30 miliard dolarů.