Škody z cestovního pojištění rostou o desítky procent

Praha - Ceny cestovního pojištění se příliš nemění, ovšem průměrná škoda vyplácená tuzemskými pojišťovnami zraněným turistům stoupla za deset let o desítky procent. Za vyššími výdaji pojišťoven stojí zejména zdražování zdravotní péče v zahraničí. 

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Tom Robinson

„Zvyšuje se nejen počet turistů, kteří využívají cestovní pojištění, ale i průměrná vyplacená škoda. Proti roku 2003 vzrostla téměř o polovinu a dnes činí 12 000 korun,“ vysvětlil generální ředitel Evropské cestovní pojišťovny Vladimír Krajíček.

Důvodem je zdražování zdravotní péče v zahraničí o pět až sedm procent ročně. Naopak cena cestovního pojištění klesá, za dvacet let zhruba o pětinu. „V roce 1993 naši klienti zaplatili za průměrné pojištění do zahraničí přes šest stovek, letos to bylo jen něco málo přes pět set. A to jim nabízíme širší pojistné krytí než před deseti lety,“ dodal Krajíček.

Například u České pojišťovny průměrná škoda letos činí 11 750 korun, což představuje nárůst za sedm let o 38 procent. Průměrné jednorázové cestovní pojištění dosahuje 329. To je od roku 2006 nárůst o 18 procent. Nárůst souvisí především s tím, že klienti za poslední roky volí širší pojistnou ochranu, kdy k základní složce v pojištění léčebných výloh přidávají další připojištění (například odpovědnosti, právní ochrany, storna cesty nebo opuštěné domácnosti). „Znamená to tedy, že průměrná škoda roste více než dvakrát rychleji než pojistné,“ říká mluvčí pojišťovny Jan Marek.

Nemocnice ve francouzském Lille
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Ceny pojistného v posledních letech neměnila ani Allianz, která v rámci základních cen zvětšovala rozsah služeb klientům. Průměrná škoda se zvýšila z 9 100 korun v roce 2007 na letošních 10 800.

Během deseti let stouply ceny ošetření o 15 procent

Za deset let stouply ceny ošetření průměrně o 15 procent. V letních destinacích zůstávají nejdražšími Turecko, Egypt a přidala se i Indonésie a Thajsko, kde s rozvojem cestovního ruchu přibyla zdravotnická zařízení „hotelového typu“, která se zaměřují na zahraniční pacienty a jsou velice drahá. Před deseti lety byla nejdražší letní ošetření v Řecku, Egyptě, Bulharsku a Turecku.

Češi nejraději cestují do Chorvatska, a to stabilně už celé desetiletí. Slovensko prohrává v posledních letech s Itálií, roli v tom prý hraje i lyžování v Alpách. Hitem posledních let je ovšem Turecko, kam jezdí čtyřikrát více Čechů než v roce 2003. V Egyptě je nárůst českých turistů dvojnásobný.