Z Prahy odstartoval historicky první závod elektromobilů v ČR

Praha - Z pražského Slunečního náměstí odstartoval historicky první závod elektromobilů a vozidel na hybridní pohon v České republice. Závod má popularizovat alternativní pohony, které jsou šetrnější k životnímu prostředí než klasický spalovací motor. Z Prahy pojedou závodníci až do Vrchlabí, kam by měli dorazit kolem 17. hodiny. Zítra bude následovat dobrovolná etapa – tentokrát z Vrchlabí do Brna.

„Pocity jsou fantastické, protože se účastníme jedinečného závodu v České republice,“ popsal ČT24 své pocity těsně před startem jeden z účastníků závodu Petr Jahoda. Cestou z Prahy do Vrchlabí bude většinu závodníků čekat jedno nabíjení, a to v Nové Pace. Pouze několik elektromobilů zvládne ujet celou etapu bez nabíjení. „Na jedno nabití ujedeme zhruba 100 až 150 kilometrů a ty lepší, lépe vybavené elektromobily 200 až 250 kilometrů,“ uvedl Jahoda.

Program závodu naleznete na webových stránkách Tichá cesta.


Velkým přínosem elektromobilů je jejich šetrnost k životnímu prostředí. Proto jsou vhodné zvláště do velkých měst, která trápí smog. S elektrickým pohonem se tak setkáme hlavně u menších vozidel, to ale neznamená, že by tento způsob pohonu nemohla využívat vozidla větší. „Dají se vestavět elektromotory do jakýchkoliv vozidel – do nákladních vozidel, do dodávkových vozidel, kamkoliv,“ popsal Jahoda.

Limitujícím faktorem využití elektromobilů však stále zůstává nedostatek dobíjecích stanic, a tak motoristé dávají před elektromobily spíše přednost hybridním pohonům. Nevýhodou elektrického pohonu je také to, že přijíždějící automobil není slyšet. „Třeba když jedeme kolem tramvajového ostrůvku, tak chodci jsou zvyklí, že když přijíždí vozidlo, tak uskakují. Kdežto když my přijíždíme s elektromobilem, tak o nás neví, a stáváme se tak vlastně nebezpečnou zbraní,“ upozornil Jahoda.

Video Rozhovor s Petrem Jahodou
video

Rozhovor s Petrem Jahodou

Dnešní závod probíhá pod záštitou Asociace elektromobilového průmyslu. A těšit se příznivci ekologicky šetrných technologií mohou i na další akce. Jednou z největších událostí bude v březnu příštího roku veletrh AMPER – Elektromobil roku 2013. V rámci něj bude odborná komise testovat a hodnotit automobily s elektrickým pohonem.