Americká nezaměstnanost je nejnižší za čtyři roky

Washington - Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v září nečekaně klesla na 7,8 procenta ze srpnových 8,1 procenta a pod hranici osmi procent sestoupila poprvé za téměř čtyři roky. Údaj, který je před nadcházejícími volbami klíčovým ekonomickým ukazatelem, se vrátil na úroveň ledna 2009, kdy nastoupil do funkce prezident Barack Obama.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Joe Raedle

Přitom tamní ekonomika vytvořila podle zprávy ministerstva práce jen 114 tisíc pracovních míst, což bylo v souladu s očekáváními a stále spíše podprůměrný výkon. Údaje za srpen a červenec ale ministerstvo opravilo o celkem 86 tisíc míst směrem nahoru. Zaměstnavatelé tak vytvářeli ve třetím čtvrtletí v průměru 146 tisíc pracovních míst měsíčně proti tempu 67 tisíc měsíčně ve druhém kvartálu.

Vývoj nezaměstnanosti v USA v září 2012
Zdroj: U.S. Bureau of Economic Analysis

Trhy považují statistiku za příznivou

Americké akcie zahájily díky údajům o nezaměstnanosti mírným růstem a analytici označili zprávu za velmi příznivou. Řada z nich však je zmatena rozporem mezi stále relativně slabou tvorbou míst podle oficiálních čísel a silným poklesem míry nezaměstnanosti spolu s mírným nárůstem míry participace, která ukazuje podíl zaměstnaných a uchazečů o práci na počtu lidí v produktivním věku. Ekonomové očekávali že počet míst v září vzroste o 113 tisíc a míra nezaměstnanosti za takových okolností stoupne na 8,2 procenta.

„Je to trochu matoucí,“ přiznal Ron Florance z banky Wells Fargo. „Po zbytek dne se lidé na trhu budou pokoušet proniknout aritmetikou toho, že míra participace stoupla a že počet nových pracovních míst nebyl tak vysoký na to, aby míra nezaměstnanosti tak výrazně klesla,“ dodal. „Jsou to v každém ohledu silné údaje. Na finančních trzích ale budou někteří zpochybňovat čísla, která vycházejí tak krátce před prezidentskými volbami,“ uvedl Robert Van Bantenburg z newyorské firmy Louis Capital Markets.

Vysoká míra nezaměstnanosti může rozhodnout o vítězi prezidentských voleb

Dnešní čísla hrají do karet Obamovi, který se vzpamatovává z těžké porážky ve středeční debatě, kde ho nečekaně převálcoval republikánský vyzývatel Mitt Romney. Výkon trhu práce je politicky nejcitlivějším ukazatelem stavu ekonomiky a žádný americký poválečný prezident nebyl dosud zvolen znovu s mírou nezaměstnanosti vyšší než 7,4 procenta.

Bílý dům zdůrazňuje to, že během Obamovy vlády vzniklo téměř pět milionů pracovních příležitostí, to ovšem nezapočítává miliony zrušených míst. V čistém vyjádření je nyní v americké ekonomice jen o 325 tisíc míst více než v lednu 2009, a to jen díky tomu, že vláda v září po revizi zvýšila údaje o počtu míst vytvořených za rok do března o 400 tisíc. Americká ekonomika má stále o zhruba 4,5 milionu pracovních míst méně než v roce 2007, na jehož konci začala ekonomická recese.

Video Reportáž Michala Kubala
video

Reportáž Michala Kubala