Jednání Řecka s věřiteli by mělo skončit v polovině října

Atény – Rozhovory řecké vlády a mezinárodních věřitelů o nových úsporných opatřeních a poskytnutí další části úvěrové pomoci se podle vyjádření obou stran vyvíjejí příznivě. Do pondělního zasedání ministrů financí eurozóny ale dohody dosaženo nebude. Informovaly o tom agentury Reuters a DPA.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Angelos Tzortzinis

„Příští týden budeme pokračovat,“ uvedl řecký ministr financí Jannis Sturnaras po rozhovorech se zástupci takzvané trojky věřitelů, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Tito zástupci budou v pondělí o vývoji rozhovorů informovat ministry financí eurozóny na jejich setkání v Lucemburku. V úterý se pak vrátí do Atén a budou pokračovat v jednání s řeckou vládou.

Předpokládaným termínem pro dokončení rozhovorů je podle informací agentury DPA z kruhů blízkých trojce 15. říjen. Jednání by tak měla být dokončena před summitem Evropské unie, který se uskuteční 18. a 19. října.

Řecký premiér Antonis Samaras v nedávném rozhovoru pro německý list Handelsblatt uvedl, že Řecko vydrží s penězi maximálně do konce listopadu, pokud nezíská dalších 31,5 miliardy eur (784 miliard korun) z úvěrové pomoci.

Recese byla ještě horší, než se předpokládalo

Mezitím řecký statistický úřad ELSTAT zveřejnil revidované údaje o vývoji řeckého HDP za posledních pět let. A ty neukázaly nic dobrého – řecká ekonomika se v uplynulých letech propadala ještě víc, než se očekávalo.

V loňském roce se řecký hrubý domácí produkt například propadl o 7,1 procenta namísto dříve ohlášeného poklesu o 6,9 procenta. Hospodářský pokles v roce 2010 úřad opravil na 4,9 procenta z dřívějších 3,5 procenta. Revize údajů podle úřadu odráží výrazné snížení spotřeby domácností.

Letos řecká vláda předpokládá propad HDP o 6,5 procenta, v příštím roce pak o 3,8 procenta.