Nezaměstnaných přibylo skoro stejně jako za hospodářské krize

Praha - Nezaměstnanost v září vzrostla na 8,4 procenta. I když je nárůst v provnání se srpnem jen mírný, pro Česko to znamená špatnou zprávu. Analytici čekali, že lidí bez práce začne přibývat až později. Zklamání pro trhy znamená ale také nárůst počtu nezaměstnaných v porovnání s letošním srpnem. Přibylo jich 6 500, což představuje druhý nejhorší zářijový výsledek za posledních deset let. Hůře bylo už jen uprostřed finanční a hospodářské krize. Analytici přitom varují - v nadcházejících měsících nezaměstnanost dále poroste.

Práci v září hledalo přes 493 000 Čechů. Ještě v roce 2008, kdy do země teprve vplouvala krize, bylo bez práce téměř o 180 000 lidí méně než dnes. Nezaměstnaných navíc letos v září přibylo téměř rekordně. „Přírůstek počtu osob bez práce je druhým nejhorším zářijovým výsledkem za deset let a od úplně nejhoršího roku 2009 ho dělí jen malý rozdíl,“ poznamenal analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Loni a předloni přitom lidí bez práce v září ubývalo.

Letos byla situace opačná, místo nezaměstnaných ubývala v září volná pracovní místa. V porovnání se srpnem jich bylo zhruba o 4 procenta méně. „Vzhledem k tomu, že se ten pokles odehrál v září vůči srpnu, tak je to opravdu razantní pokles, protože typicky v letních měsících, v červenci a v srpnu, je aktivita na pracovním trhu nejnižší, firmy nenabírají. V září dochází k oživení,“ zdůraznil analytik společnosti LMC Tomáš Ervín Dombrovský.

Za růstem nezaměstnanosti stojí především špatná situace české ekonomiky a také špatné zprávy z eurozóny. Německá ekonomika, se kterou je Česko úzce provázáno, sice ve druhém čtvrtletí mírně rostla, více než polovina zemí EU ale hlásila propad ekonomiky. Srpen navíc do Česka přinesl propad průmyslu a stavebnictví vězí v červených číslech dlouhodobě. Na zlepšení českého trhu práce se proto neblýská. České firmy jsou opatrné, s nabíráním nových zaměstnanců příliš nepočítají.

Konecem roku nezaměstnanost obvykle roste

Naopak v dalších měsících by mohla nezaměstnanost podle analytiků spíše růst. Ke zhoršení přispějí mimo jiné i sezonní faktory. „Ve 4. čtvrtletí má nezaměstnanost tendenci se obvykle zvyšovat a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by to letos mělo být jinak,“ podotkl Volf. „V dalších měsících se dá očekávat návrat k 9procentní hranici,“ dodal. A podle Komerční banky by mohlo být ještě hůř. Ke konci roku by nezaměstnanost mohla vystoupat dokonce k 9,2 procenta a podle Dombrovského až na 9,4 procenta.

Nárůst počtu lidí bez práce není jen problémem Česka. Trápí celou řadu evropských zemí včetně Německa a Francie. V problémových zemích, jako je Španělsko a Řecko, se dokonce drží vysoko nad 20 procenty.

Video Reportáž Lucie Müllerové
video

Reportáž Lucie Müllerové

Reportáž Lucie Müllerové

8.10.2012 Z12

Rozhovor s Tomášem Ervínem Dombrovským

Rozhovor s Martinou Ettelovou

Nejlépe si vede Praha a Plzeň

I když nezaměstnanost v září v celorepublikovém průměru vykázala růst, situace se kraj od kraje různí. Například Plzeňský kraj hlásí dokonce mírný úbytek počtu lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti se tam snížila o desetinu procentního bodu na 6,3 procenta. V Praze, kde je tradičně nezaměstnanost nejnižší, v září stagnovala na 4,4 procenta.

Výrazně pod celorepublikovým průměrem zůstává nezaměstnanost také ve Středočeském kraji, Královéhradecku, Pardubicku a na jihu Čech. Naopak nad magickou hranicí 10 procent se drží Ústecký, Moravskoslezský a Olomoucký kraj.