Perský záliv obnovuje tradici lovu perel

Dubaj - Perský záliv se opět prezentuje jako producent nejkvalitnějších perel světa. O oživení obchodu se snaží japonský podnikatel a jeho společník ze Spojených arabských emirátů. Dubaj a další města na pobřeží zálivu byla po stovky let proslulá svými přírodními perlami. Ve třicátých letech ale kvetoucí průmysl převálcovaly uměle pěstované japonské perly.

Lov perel postaru, v tradičním oblečení a tradičním způsobem, je nejnovější turistickou atrakcí v Dubaji. Výlet do dob, kdy se lovu perel v Zálivu dařilo jako nikdy, nabízí Major Ali Sagar Suwaidi. „Je důležité ukázat lidem, jak jsme žili, protože v tehdejších dobách to bylo velice těžké, měli jsme jen moře a poušť,“ říká Suwaidi.

Teplé vody Perského zálivu a ústřice vysoké kvality tady kdysi pomohly vytvořit nejkrásnější perly světa. K ucpání nosu lovcům sloužily svorky z želvoviny, k cestě do hlubin moře lano zatíženého závažím. Ruce si chránili pomocí kožených pásků, během minuty a půl, kterou trval jeden ponor, se snažili sesbírat maximum škeblí. Pod mořskou hladinu se vydávali třicetkrát denně. O návrat zašlé slávy se teď snaží dvojice podnikatelů. „Oživení lovu perel je možné, obzvláště tady, kde má svoji minulost. Věřím, že se povede přesun produkce uměle pěstovaných perel z východní Asie sem do Zálivu,“ uvedl Suwaidi.

Letos 40 tisíc perel

Potápěči se tedy znovu vydávají na dno moře, tentokrát jsou ale do ústřic uměle vpravována zrníčka, která se během roku až v 70 procentech případů promění v perlu. Na rozdíl od těch přírodních, kdy byla šance objevit ve schránce perlu jen jednoprocentní. Perly z Perského zálivu jsou prý kvalitnější než konkurenční japonské. Jen letos se jich vyprodukovalo na 40 tisíc.