Rosatom přivezl českým firmám „dárečky“ za půl miliardy

Praha – Trojice českých firem - Chladicí věže Praha, Arako a Sigma Group - podepsaly se skupinou Rosatom kontrakty na dodávky zařízení pro ruské jaderné elektrárny v celkové hodnotě 20 milionů eur (asi půl miliardy korun). Zakázky přinášejí českým firmám jisté peníze v nejisté době krize. Rosatom si od nich zase slibuje, že by ho mohly přiblížit k vítězství v tendru na dostavbu Temelína.

Původně mělo jít o zakázky v hodnotě 300 milionů korun, nakonec se ale jejich hodnota vyšplhala na půl miliardy. „Máme velký zájem o ruský jaderný trh, protože se aktivně rozvíjí,“ podotkl ředitel společnosti Arako Tomáš Ondera. „Rusko a Česko spolupracují v oblasti dodávek pro jaderné odvětví už více než 40 let, máme bohaté zkušenosti, a proto je náš zájem o dodávky pro ruské jaderné odvětví logický,“ uvedl prezident společnosti Sigma Group Milan Šimanovský.

Pomohou čeští partneři Rosatomu k vítězství v tendru na Temelín?

Přínos od kontraktů s českými firmami čeká i Rosatom. Věří, že mu mohou pomoci vyhrát tendr na dostavbu Temelína – jeden z mála svého druhu na světě. „V nabídce na dostavbu Temelína jsme se zavázali, že 70 procent zakázky půjde do českých firem. Nikdo z našich konkurentů v tomto nemůže obstát,“ soudí ředitel programů Rosatom Sergej Bojarkin.

Šance ruské strany potvrzují i nezávislí odborníci. „Jedná se zatím o největší reálný obchod, takže si ruská strana určitě významně polepšila ve svých šancích získat tento tendr,“ potvrdil energetický konzultant Jiří Gavor. „Formálně to vliv na výběr dodavatele mít nemůže, ale každý se snaží, aby těch dodavatelů měl nejvíc,“ konstatoval mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

I Westinghouse sází na české partnery

Další uchazeč o dostavbu Temelína – americká společnost Westinghouse – už uzavřela několik smluv s českými firmami o případné spolupráci na dostavbě jaderné elektrárny, pokud Westinghouse v tendru zvítězí. K části lukrativní zakázky by se tak mohly dostat například Metrostav, I & C Energo nebo Vítkovice Holding.

Že ani spolupráce s českými firmami ale nemusí znamenat úspěch v tendru, si už ověřil třetí uchazeč – francouzská Areva. ČEZ ji minulý týden ze soutěže vyřadil. Zda zakázku dostane ruský státní podnik, nebo americký Westinghouse, chce ČEZ rozhodnout do konce příštího roku.