Chtěli práci, místo výplaty zaplatili desetitisíce

Praha - Uspět u přijímacího pohovoru je jistě skvělý pocit. Zejména v situaci, kdy zaměstnání už rok marně hledáme. O to víc, když společnost slibuje zajímavou práci, skvělé výdělky a k tomu ještě firemní výhody. Přesto se ale někdy může stát, že i když dojde k podpisu smlouvy, nakonec si nevyděláme ani korunu. Ba naopak, firmě zaplatíme my. Takovou zkušenost mají za sebou lidé, kteří narazili na inzerát společnosti Buscamos.

Vlastimil Wojnar ze Zahnašovic hledal práci a na internetu objevil inzerát firmy Buscamos. Přihlásil se a zúčastnil se výběrového řízení, které vedla přímo jednatelka společnosti Renata Baruová. „Představila se jako manažerka firmy Katalog obchodu a služeb, řekla nám, že firma je na trhu již patnáct let, ukázala nám tištěný katalog s tím, že v katalogu jsou různé služby a různé výrobky a naší povinností bude, když nám zájemci o tyto služby a výrobky zavolají, domluvit s nimi schůzku do kanceláře,“ popsal Wojnar. Kromě toho mohli zaměstnanci nabízet inzerci do katalogu a časem, po zaškolení, i prodávat reality.

Práce vypadala zajímavě, provize z domluvených obchodů také. „Já jsem byl přesvědčen, že to bude paráda, že to bude pohádka, že konečně budu mít možnost si slušně vydělat a uživit rodinu,“ popsal své pocity Wojnar. U prvního pohovoru uspěl a dostal se do dalšího kola. A tam se dozvěděl, že aby mohl pro firmu pracovat, musí zaplatit 27 tisíc korun za doživotní franšízu, za školení a za odbornou pomoc společnosti. A protože věřil, že si u firmy vydělá, částku zaplatil a podepsal smlouvu.

V první fázi měla společnost podat inzeráty za něj. A opravdu podala. „Jenže ty inzeráty byly zase na pracovní místa, takže to mi došlo, že je to v podstatě letadlo,“ vylíčil zklamaně pan Wojnar. Od smlouvy odstoupil a požadoval vrácení poplatku. Žádné odpovědi se ale dodnes nedočkal.

Stejné zkušenosti s Buscamos mají i jiní

Podobnou zkušenost má i Jana Holbová z Valašských Klobouk. I ona podepsala smlouvu a zaplatila 27 tisíc. „Mně paní Baruová říkala, že ji pomůžu s náborem nových zaměstnanců, ale to jsem neměla tušení, že další noví zaměstnanci budou shánět další nové zaměstnance,“ vylíčila náplň své nové práce Jana Holbová.

A do třetice. I Jaromíra Fojtíčková z Bystřičky reagovala na inzerát s nabídkou pracovního místa. Podle prvotních slibů měla pracovat jako telefonistka v nové kanceláři ve Vsetíně. I ona byla přijata, i ona zaplatila 27 tisíc. A firma Buscamos podala inzeráty, díky kterým si měla vydělat. V inzerátu byla ale jen jedna strohá věta: hledáme spolupracovníky a telefonní číslo paní Fojtíčkové. „Lidé mi sice volají, ale já jim říkám, ať od toho dají ruce pryč, že to je firma, u které si nevydělají a jen do ní nacpou své peníze,“ varuje případné další zájemce Jaromíra Fojtíčková.

A tak chtěla i paní Fojtíčková od smlouvy odstoupit a vrátit celý poplatek a navštívila jednatelku společnosti Renatu Baruovou. Neuspěla. „Paní Baruová moji sepsanou dohodu o vrácení všech materiálů a ukončení spolupráce přímo smetla ze stolu, nechtěla o tom ani slyšet,“ popsala Fojtíčková.

Podle vyjádření zástupců Buscamos, které poskytli České televizi, je všechno v pořádku. Kdo chce a je ochoten pro Buscamos pracovat, vydělá si. A ten kdo není spokojen, ať se obrátí na společnost Katalog obchodu a služeb. Nikoliv s Buscamos ale s katalogem lidé totiž uzavírají smlouvu. O vyjádření jsme tedy požádali i jeho jednatele Alberta Domese.

„Při uzavírání smlouvy o spolupráci, před úhradou jednorázového garančního poplatku, je jednotlivý zájemce vždy podrobně seznámen se systémem a podmínkami spolupráce. Každý zájemce se poté může rozhodnout, zda za stanovených podmínek má, či nemá o spolupráci zájem,“ uvedl Domes. Poplatek, který firma vybírá, podle něj slouží jako finanční zajištění administrativních nároků na nového spolupracovníka. „Jedná se hlavně o počáteční zařazení spolupracovníka do počítačové databáze spojené s přístupem do administrace (systém evidence zprostředkovatelské činnosti), vedení a vystavování účetních dokladů (faktury vydané, kniha vydaných faktur),“ dodal.

Video Černé ovce
video

Černé ovce

Právníci varují – je to letadlo

Právníkům se ale výběr poplatku ani způsob spolupráce nastavený firmou nezamlouvá. „Takto nastavený způsob spolupráce nasvědčuje tomu, že jde o takzvané letadlo, kde vlastně výdělek dotyčného je odvislý od toho, kolik dalších lidí získá pro spolupráci nebo pro určitý produkt a takovéto smluvní ujednání bývá v soudní praxi shledáváno jako neplatné pro rozpor se zákonem,“ uvedl advokát Ivo Tichovský. A navíc - podle něj je smlouva neplatná i z dalšího důvodu. „Práva a povinnosti obou smluvních stran jsou zde formulovány natolik vágně, že lze jen stěží dovodit, co je vlastně předmětem té smlouvy a pak lze hovořit, že taková smlouva je neplatná,“ vysvětlil Tichovský.

Lidé, kteří za práci pro Katalog obchodu a služeb zaplatili, tedy mohou hledat pomoc u soudu. Alespoň pro ty, kteří se obrátili s prosbou o pomoc na Černé ovce, máme ale dobrou zprávu. Paní Fojtíčkové Katalog obchodu a služeb vrátí celý poplatek příští týden. Stav žádosti o vrácení garančního poplatku u pana Wojnara a paní Holbové jednatel společnosti ještě prošetří.