Španělé nepotřebují šetřit na knihy, v Madridu je mají zadarmo

Madrid - Provizorní prodejna knih v Madridu je skvělou alternativou pro chudé čtenáře. Lidé nemusí za tituly platit buď nic, nebo jen symbolické jedno euro. Španělé tak můžou číst i v době ekonomické krize, kdy má stále více lidí hluboko do kapsy a koupě knihy se pro ně stává přepychem.

Protože jsou všechny knihy zadarmo, nepotřebuje malé knihkupectví v centru Madridu ochranku ani registrační pokladnu. Nápad přišel z města Baltimore od jedné americké nadace. Aby majitelé obchodu podpořili čtení, v této pro Španělsko nelehké době, otevřeli v malém bytě ve španělském hlavním městě trochu jiný obchod s knihami. 

„Je to velmi jednoduché, každý je vítán. Ti, kteří můžou přispět, přispějí. Zisk nám umožní udržet tenhle obchod otevřený co nejdelší dobu,“ říká manažer obchodu Alejandro de Leon. 

Knihkupectví žije z darů a zatím se mu daří

Vítány jsou nejen finanční dary, ale i cukrovinky, káva nebo knihy. Na provoz obchodu je nutné sehnat 365 platících zákazníků po 12 eurech ročně. Což se zatím daří. Za prvních 12 dní měl obchod 120 platících, někteří přispívali i vyššími částkami od 50 až do 100 eur. V přeplněných policích leží knihy všech žánrů, od románů, beletrie, odborné literatury až po poezii. 

Eduardo Lopez-Collazo, vědecký pracovník

„Je to skvělé a antikrizové. Ve Španělsku máme DPH na knihy, která je dělá neuvěřitelně drahé. To například v Anglii nemají. Je ostuda, že když si u nás chcete číst, musíte platit příšerné ceny.“ 


Autoři projektu současně chtějí, aby zde lidé mohli uvolnit svého altruistického ducha a sdílet lásku ke knihám. „Je to báječný projekt. Já podobné věci ráda podpořím. Nabídla jsem jim stůl, který už nepotřebuji. Souhlasili, vezmou si ho,“ říká jedna ze zákaznic Amanda Gutierrez.