Českým chudým dá EU na potraviny druhou nejnižší sumu

Brusel - Česká republika v příštím roce dostane z unijního programu rozdávání potravin nejpotřebnějším 183 869 eur (4,6 milionu korun). Jedná se přitom o druhou nejmenší sumu, jaká z balíku půl miliardy eur bude mezi celkem 19 z 27 zemí EU rozdělena. Méně než na ČR připadá už jen na Lucembursko, které získá 171 704 eur. Naopak Slovensko je mezi státy, které nedostanou vůbec nic.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Matt Cardy

Do Itálie naproti tomu zamíří z programu více než 98 milionů eur, do Španělska takřka 86 milionů eur a do Polska zhruba 77 milionů eur.

Česko projekt kritizovalo

Česká republika program v minulosti kritizovala a patřila mezi země, které odmítaly navýšení rozdělované sumy na 500 milionů eur na rok. Kdyby nakonec z blokační menšiny neodešlo Německo, pak by se program zřejmě zredukoval na zhruba 113,5 milionu eur.

Ve své kritice se Česko opíralo zejména o to, že sociální pilíř, kam spadá i pomoc nejpotřebnějším, by si každá země měla držet sama. Česko rovněž upozornilo, že v každé zemi je různě nastaveno to, kdo je považován za chudého. Zatímco v ČR se to v tomto případě v podstatě vztahuje jen na bezdomovce, v jiných státech je to výrazně odlišné. Celkem program využívá kolem 18 milionů nejchudších lidí v EU.

Evropská unie
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: ANDREW GOMBERT

Peníze chudým rozděluje program od konce 80. let. Potraviny se dřív získávaly hlavně z intervenčních nákupů, při nichž jsou v rámci společné zemědělské politiky od farmářů vykupovány jejich produkty za pevně stanovené ceny. Jejich množství se ovšem v poslední době razantně zmenšilo, takže je třeba na trzích potraviny dokupovat.