Do 15. prosince lze požádat o prominutí daně kvůli prohibici

Praha – Kompenzace pro podniky, kterým vznikne škoda kvůli částečné prohibici, dostává jasné obrysy. Ministerstvo financí rozhodlo, že provozovatelům barů a restaurací promine spotřební daň na lihoviny, které budou muset zlikvidovat pod dohledem celní správy. Opatření se týká destilátů vyrobených po 31. prosinci loňského roku, které nejsou opatřené novým kolkem nebo takzvaným rodokmenem.

Podle Generálního ředitelství cel se opatření týká především obchodníků, kteří budou muset zlikvidovat svůj legálně pořízený alkohol, protože včas neseženou potvrzení o jeho nezávadném původu. V takovém případě jim bude stát kompenzovat zaplacenou spotřební daň kreditem na budoucí daň z příjmu.   

U letos vyrobeného alkoholu musí výrobci do šedesáti dní sehnat potvrzení o nezávadnosti, přezdívané „rodný list“ či „rodokmen“. Pokud se jim to nepodaří, alkohol budou muset zlikvidovat. Kdo bude chtít dostat daň zpět, bude muset oslovit celní správu. Pod dohledem celníků majitel v souladu se zákonem o odpadech pak alkohol v předem určené ekologické spalovně zničí.

Kvůli metylalkoholové aféře vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví večer v pátek 14. září zákaz prodeje, nabízení a distribuce nápojů s více než 20 procenty alkoholu a omezení trvalo téměř dva týdny. Od 27. září je možné prodávat tvrdý alkohol vyrobený před 1. lednem 2012 i bez prokázání původu lihu, u novějšího alkoholu je ale doklad původu třeba. Prodejci mají od konce září dva měsíce, aby potřebné dokumenty k alkoholu získali. 


I přes určité „odškodnění“ státem sčítají například restaurace a bary své škody. Podle prezidenta Asociace restaurací a hotelů Václava Stárka s tím ale tato zařízení počítají a otázka je teď spíše ta, jak zamezit podobné kauze do budoucna. Asociace je podle jejího prezidenta jednoznačně pro to, aby byl zakázán prodej lihovin ve stáncích a trafikách. Původ alkoholu prodávaného v restauracích či hotelech je totiž podle Stárka dohledatelný.

Video Komentář prezidenta AHR ČR Václava Stárka
video

Komentář prezidenta AHR ČR Václava Stárka

Prohibice zvýšila prodej vín, sektů a likérů, prodej piva nerostl

Společnost Nielsen dnes zveřejnila průzkum, ze kterého vyplývá, že zákaz prodeje tvrdého alkoholu v tuzemsku zvýšil prodej vína, sektů či likérů až o desítky procent. Spotřebitelé naopak neprojevili zvýšený zájem o nákup piva. „Již ve druhém zářijovém týdnu byl zaznamenán signifikantní dopad tohoto nařízení na prodeje alkoholu na českém maloobchodním trhu,“ uvedl Zdeněk Palán ze společnosti Nielsen.   

Podle studie, zpracované na základě elektronických dat velkých v tuzemsku působících obchodních řetězců, proti průměru za čtyři týdny před prohibicí nejvíce klesaly tržby z prodeje rumů, vodek, ginů, tequil a ostatního tvrdého alkoholu, které se snížily o více než 40 procent. O desetinu nižší byly tržby za whisky. Prodej brandy a koňaků klesl o 15 procent, hořkých bylinných likérů prodali obchodníci o 18 procent méně.

Naopak o více než 40 procent se zvýšily prodeje tichých vín, o 39 procent narostly tržby za šampaňské, sekty, šumivá a perlivá vína, podobně rostla také kategorie vermutů. Likérů se prodalo takřka o pětinu více. „Sem ale spadají i některé výrobky s vyšším obsahem alkoholu, u kterých platil zákaz prodeje, což negativně ovlivnilo tržby celé kategorie,“ podotkl Palán.   

Prodej piva naopak v důsledku částečné prohibice nerostl. „Zde však vstupuje do hry i faktor sezónnosti, kdy o víkendu, ve kterém začala prohibice, došlo stejně jako v týdnu následujícím k výraznému snížení teplot oproti průměru za předchozí čtyři týdny, se kterými data porovnáváme,“ řekl Palán. 

Metanolová aféra v Česku nicméně doznívá a stejně tak se děje i se souvisejícími opatřeními. Dovoz alkoholu z Česka už zrušilo Polsko i Slovensko. Ruský zákaz dovozu a distribuce českých lihovin by mohl být odvolán příští týden.