Peake chce spojením ministerstev dopravy a průmyslu vytvořit superúřad

Praha – Předsedkyně strany LIDEM a vicepremiérka Nečasovy vlády Karolína Peake navrhuje sloučit ministerstvo dopravy a průmyslu a vytvořit tak jeden superúřad. Stopadesátistránkový dokument, který se podařilo České televizi získat, počítá také s rušením a slučováním desítek úřadů a organizací, propouštěním státních zaměstnanců i s prodejem nepotřebného majetku. Vláda chce díky škrtům do roku 2014 ušetřit šestnáct miliard korun.

Podle vicepremiérky jde činnost ministerstva dopravy a průmyslu natolik dohromady, že by se tato ministerstva měla sloučit. Stát by tím totiž mohl ušetřit až sto milionů ročně. „Pokud dojde i ke sloučení samotných ministerstev, tak se tím ušetří hlavně na oněch podpůrných činnostech, jako je třeba účetnictví, personalistika, IT systémy,“ míní Karolína Peake. 

Návrhy Peake na škrty ve státní správě se poprvé také zabývali ekonomičtí ministři. Zatímco ministerstvu financí se škrty za šestnáct miliard líbí, šéfové resortů průmyslu a dopravy mají ke slučování svých úřadů výhrady. 

Ladislav Minčič (ODS), první náměstek ministra financí

„Je to krok správným směrem. Úspory je třeba hledat a duplicity, pokud se to jenom trochu podaří, je třeba odstraňovat.“

Martin Kuba (ODS), ministr průmyslu a obchodu

„Považuji ho v této chvíli za víceméně nerealizovatelný.“

Pavel Dobeš (LIDEM), ministr dopravy

„Práce na sloučení těchto dvou ministerstvech by opravdu nebyla v rámci týdnů ani měsíců, ale poměrně dlouhého časového období.“


Stejného názoru jako Peake je i předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj by se sloučením obou ministerstev mohlo vytvořit ministerstvo hospodářství, které by zahrnovalo kompetence těch stávajících resortů. „Je trošku úsměvné, že vláda to neudělala na začátku,“ konstatuje Sobotka.

Úřady, které by měly ušetřit nejvíc peněz
Zdroj: ČT24

Nejvíc peněz ze všech centrálních úřadů by mělo podle Karolíny Peake ušetřit ministerstvo vnitra. Vicepremiérka například navrhuje zrušit ministerská zdravotnická zařízení nebo prodat některé hotely a ubytovny.

Podle Peake by měl ministr vnitra ušetřit téměř pět miliard, ministr obrany přes tři a půl miliardy, ministr financí dvě miliardy, ministr zemědělství 1,3 miliardy a přes miliardu by měl seškrtat i ministr práce a sociálních věcí.

Ministerstvo zdravotnictví na úspory předběžně kývlo

Zatímco někteří ministři mají k materiálu Karolíny Peake výhrady, s ministrem zdravotnictví se už vicepremiérka na úsporách předběžně domluvila. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera se totiž jedná o úspory, které ministerstvo samo navrhovalo. „Samozřejmě jakékoli institucionální změny nebo fúze vždycky vyvolají odpor,“ říká Heger.

S protesty svých ministrů počítá i premiér Nečas. Už minulý týden jim ale vzkázal, že bez tvrdých škrtů ve státní správě se rozpočet v příštích letech neobejde. 

Co prosazuje Peake?

  • zabránit duplicitám v rámci resortů i napříč resorty (například agenda bezpečnosti silničního provozu, lodní plavba apod.) 
  • práci úřadů více centralizovat a snížit počty vedoucích zaměstnanců
  • změny se nedotknou jen 117 z 265 zkontrolovaných úřadů
  • ministerstvo pro místní rozvoj by mělo zaniknout
  • ERÚ, ČTÚ a RRTV se sloučí 
  • neúčelně využívané cenné budovy spadající například pod ministerstva pronajmout nebo prodat
  • zbavit se nadstandardních služeb poskytovaných ministerstvy (například cukrárny, hotely, lázně apod.)

Výběr daní někde roste, někde klesá

Je jasné, že bez škrtů se státní rozpočet neobejde. Ale jen škrtání není klíč k úspěchu. Státu se totiž například nedaří vybírat daně tak, jak by si představoval. Ministerstvo financí proto uvažuje o mediální kampani, která má zvýšit ochotu poplatníků dobrovolně daně platit. „Chceme nějakým dobrým způsobem stimulovat a podporovat, k jakým dobrým účelům ty daně slouží,“ konstatuje Minčič. 

Daňové kampaně nejsou ve světě ničím neobvyklým. Třeba ve Venezuele v sedmdesátých letech vyšla dokonce i známka „plaťte daně“. Ministerstvo také počítá s tím, že kampaň bude zaměřená i na podnikatele, aby nepřesouvali svá sídla do daňových rájů, a státu tak neodtékaly peníze. Úřad chce také zmírnit některé sankce za nezaplacení daně. Tedy za takové, kdy člověk něco opomněl zaplatit neúmyslně. 

Video Hledání úspor ve státní správě tématem Událostí ČT
video

Hledání úspor ve státní správě tématem Událostí ČT