V Portugalsku zaškrtí penze - až o 40 procent

Lisabon - Od portugalské vlády se dají čekat razantní kroky, nyní se uvažuje o snižování penzí, a to o 3,5 až 40 procent. Zároveň se plánuje zavedení daně na finanční transakce ve výši až 0,3 procenta. Hlavním důvodem je snaha kompenzovat pokles rozpočtových příjmů v důsledku hospodářské recese.

V úterý se 11 členských zemí eurozóny dohodlo na podpoře zavedení daně z finančních transakcí, jako jsou například obchody s akciemi či dluhopisy. Evropská komise navrhuje, aby sazba daně činila 0,1 procenta. Španělsko uvažuje až o trojnásobku.

Snížení důchodů až o 40 procent

Portugalsko plánuje v příštím roce snížit důchody o 3,5 až 40 procent v závislosti na jejich výši. O 40 procent by měly klesnout penze přesahující 7 546 eur (zhruba 190 000 korun) měsíčně.

Evropská unie pošle Portugalsku záchranný úvěr.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Portugalsko nyní zažívá nejhorší recesi od 70. let minulého století. Portugalská vláda očekává, že ekonomika letos klesne o tři procenta a míra nezaměstnanosti příští rok vystoupí na 16,4 procenta. Portugalsko se loni v dubnu stalo po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která musela kvůli dluhové krizi požádat o zahraniční finanční pomoc.

Portugalsko musí podle podmínek pomoci snížit v roce 2014 rozpočtový deficit pod tři procenta hrubého domácího produktu. Letos by měl schodek činit pět procent HDP a napřesrok 4,5 procenta HDP. Úsporné kroky již v Portugalsku podobně jako v sousedním Španělsku vyvolávají značnou nespokojenost veřejnosti a začínají se množit protesty a stávky.