Pražské letiště zvýší letištní taxy

Praha - Letiště Václava Havla Praha od 31. března 2013 zvýší letištní poplatky o 7,3 procenta. Lidé podle nového sazebníku zaplatí na odletové taxe o 40 korun více než nyní. Stejným způsobem vzrostou i další poplatky, například platby za navigaci na přistání a za parkování letadel. Letiště sazby neměnilo od roku 2008.

„Reagujeme na růst inflace, jen mezi roky 2008 až 2011 činil inflační koeficient v České republice více než 11 procent,“ uvedl Jozef Sinčák, výkonný ředitel Letiště Praha pro obchod a korporátní služby. Zvýšení letištních poplatků si podle něj rovněž vyžádal chystaný nárůst investic na opravy a údržbu majetku a růst cen energií. Ceny poplatků na pražském letišti navíc byly podle společnosti nižší než na srovnatelných letištích.

Poplatky za jednoho odlétajícího pasažéra nejběžnějším letadlem typu Airbus 320 činí v Praze 28 eur (700 korun). Ve Vídni je to 40 eur, v Mnichově 37 eur a v Budapešti téměř 33 eur, dodal Sinčák. Zvýšení poplatků letiště už projednalo s leteckými dopravci, uvedla mluvčí společnosti Eva Krejčí.

Počet cestujích za poslední rok klesl

Ne všichni ale argumenty letiště akceptují. „Chápeme to tak, že si všichni naši cestující zaplatí sanování provozu Českých aerolinií,“ řekla serveru iDNES.cz Vlaďka Dufková, mluvčí největšího konkurenta ČSA společnosti Travel Service. Letištní poplatky tvoří velkou část příjmů letiště. To se v poslední době potýká s poklesem počtu cestujících, kterých od ledna do srpna branami letiště prošlo 7,3 milionu, což proti stejnému období vloni představuje bezmála devítiprocentní pokles.