Řecko a trojka se dohodly na většině opatření, další pomoc je blízko

Brusel - Řecko se s trojkou mezinárodních věřitelů dohodlo na většině opatření potřebných k uvolnění další části úvěrové pomoci. Vyplývá to z prohlášení Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Zbývající problémy podle prohlášení dořeší v příštích dnech technické týmy. Podle průzkumu institutu Allensbach ale téměř dvě třetiny Němců nevěří, že lze problémy zadluženého Řecka vyřešit.

Antonis Samaras, řecký premiér

„Věřím, že děláme vše potřebné, abychom dohodu získali, a že ji brzy získáme. Budeme se tak moci posunout směrem k hospodářskému oživení.“


Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji bankrotu a muselo požádat o pomoc své partnery v Evropské unii a Mezinárodní měnový fond (MMF). Výměnou za pomoc provádí masivní výdajové škrty, snižuje důchody a mzdy a opakovaně zvyšuje daně, což má negativní dopady na ekonomiku.   

Inspektoři mezinárodních věřitelů dnes podle informací agentury Reuters opustí Atény poté, co dosáhli výrazného pokroku v jednání. Stále však chybí dohoda o klíčových reformách trhu práce. „Je tu shoda ve všech otázkách kromě pracovních reforem,“ uvedl nejmenovaný představitel řecké vlády. „Máme před sebou ještě práci, ale jsme na dobré cestě,“ dodal.

Paul Thomsen
Zdroj: ISIFA/Sipa Press
Autor: Nunes Pedro

Šéf řecké mise MMF Poul Thomsen uvedl, že obě strany se shodly na „většině politických otázek“. Dohoda o zbývajících otázkách se podle něj očekává v brzké době. Inspektoři by o vývoji jednání měli informovat evropské představitele na dvoudenním summitu EU, který začne ve čtvrtek v Bruselu.   

Na rozhodnutí inspektorů bude záviset, zda Řecko získá dalších 31,5 miliardy eur (780 miliard Kč) z úvěrové pomoci. Bez těchto peněz by řecká vláda mohla být nucena vyhlásit státní bankrot.

Průzkum: Němci pochybují o euru i záchraně Řecka

Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung zveřejil výsledky průzkumu institutu Allensbach ze kterého vyplývá, že většina Němců má pochybnosti o tom, zda euro přežije nynější krizi v eurozóně, a téměř dvě třetiny německých respondentů navíc nevěří, že lze vyřešit problémy silně zadluženého Řecka. Koncem loňského roku o tom byla přesvědčena polovina respondentů.

Většina Němců by však podle průzkumu byla i nadále ráda, kdyby euro zůstalo zachováno. Zhruba třetina Němců je pak přesvědčena, že odchod Řecka z eurozóny by měl převážně pozitivní důsledky. Většina respondentů je problémy v eurozóně „extrémně znepokojena“ a předpokládá, že eurozóna ještě nemá nejhorší za sebou, napsala agentura Reuters. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble o víkendu uvedl, že Řecko nezbankrotuje ani neopustí eurozónu. Upozornil, že takový odchod by poškodil Řecko i celou eurozónu.