Rating Kypru zhoršen na B, hrozí další snížení

New York - Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Kypru hlouběji do spekulativního pásma na stupeň B z BB. Agentura navíc nechala negativní výhled, což znamená, že by rating mohla dále snížit. Své rozhodnutí odůvodnila tím, že úvěrová spolehlivost země se dále výrazně zhoršila, protože politické tlaky prodlužují jednání o finanční pomoci se zahraničními věřiteli. Kypr trápí velká nezaměstnanost a tamní banky jsou ve velkých finančních problémech.

Video Kypr čelí dalšímu snížení ratingu
video

Kypr čelí dalšímu snížení ratingu

Rating Kypru je nyní vysoce spekulativní. U agentury Moody's Investors Service má země rating B3 u agentury Fitch BB+. U obou agentur je výhled ratingu negativní, napsala agentura Reuters.   

Kypr požádal Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o pomoc v červnu poté, co dvě největší místní banky utrpěly obrovské ztráty kvůli svému napojení na Řecko a byly nucené požádat o pomoc stát. Země se rovněž potýká s první recesí za téměř 40 let a více než rok nemá napojení na kapitálové trhy.   

Hlavní důvod, proč ale Kypr žádnou pomoc od evropských orgánů neobdržel, je politická nestabilita země. Tamní představitelé se ale ohlížejí i jinam. Stačily by jim totiž prozatím čtyři miliardy eur a to pro větší státy není tak vysoká částka. Momentálně nejintenzivněji probíhají jednání s Ruskem. 

Miroslav Frayer, analytik Komerční banky:

"Na Kypru má spousta ruských firem svoje sídlo, mají tam svoje peníze, takže samozřejmě jakékoliv problémy na Kypru se pak dotknou i ruských firem a tomu si myslím, že by Rusko chtělo zabránit."


Rusko ale není jediné. Kypr totiž patří mezi daňové ráje a svoje sídlo tam mají i evropské společnosti. Unie proto na Kypr tlačí, aby zvýšil daně a snížil tak státní dluh. Tamní politici se ale obávají odlivu zahraničních investorů.