V Česku už je přes sedmnáct tisíc dolarových milionářů

Praha – Dolarových milionářů v Česku přibývá. Loni počet boháčů vzrostl o více než pět procent na sedmnáct tisíc sto lidí. Celosvětový růst byl pak pod jedním procentem. Vyplývá to ze zprávy firem Capgemini a RBC Wealth Management, kterou dnes prezentovala Capgemini. Jediným regionem, který zaznamenal pokles v počtu bohatých lidí, je Severní Amerika.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Frederic Nebinger

Zvýšení počtu boháčů v Česku ovlivnil vývoj HDP, významnou roli hrála relativně nízká inflace, pozitivní bilance exportu i postavení české měny. Negativní dopad měl naopak pokles cen realit a propad tržní kapitalizace. Většinu tuzemských milionářů tvoří, stejně jako jinde ve světě, lidé s investovatelným majetkem mezi jedním a pěti miliony dolarů. Nejčastěji disponovali majetkem ve formě různých spořících produktů.

Zdeněk Přibyl, generální ředitel společnosti Capgemini ČR

„Naše studie zaznamenala mírný nárůst milionářů v Česku. Můžeme říci, že procentuálně přibylo milionářů stejně jako v Číně.“


Celosvětově se pak počet lidí s majetkem přesahujícím milion dolarů loni zvýšil o 0,8 procenta na jedenáct milionů osob. Jejich finanční bohatství ale kvůli dopadům různých krizí kleslo o 1,7 procenta na 42 bilionů dolarů. Značnou část růstu boháčů lze přičíst dolarovým milionářům s majetkem jeden až pět milionů dolarů, kteří představují devadesát procent světové populace dolarových milionářů.

Jediným regionem, který zaznamenal pokles v počtu bohatých lidí, je Severní Amerika, před kterou se dostal region Asie a Tichomoří, kde je v současnosti o dvacet tisíc boháčů více než v Severní Americe. Severní Amerika přesto zůstává oblastí s největší koncentrací světového bohatství, tedy 11,4 bilionu dolarů ve srovnání s 10,7 bilionu v Asii a Tichomoří.   

V Evropě počet dolarových milionářů narostl o 1,1 procenta na 3,2 milionu lidí. Jejich majetek ale poklesl o 1,1 procenta na 10,1 bilionu USD. „Vývoj v Evropě je významně ovlivněný dluhovou krizí, která již trvá příliš dlouho,“ uvedl generální ředitel Capgemini Zdeněk Přibyl. 

Zdeněk Přibyl, generální ředitel společnosti Capgemini ČR

„Studie nehovoří o tom, co je důvod. Obecně ale existuje málo produktů, kam by se peníze daly investovat, a právě na Dalném východě ty možnosti jsou.“


Přehlídka Pierre Cardin
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: OLIVER WEIKEN

V USA, Japonsku a Německu je 53 procent všech milionářů. Vedou USA s 3,1 milionu boháčů. Velký nárůst zaznamenala čtvrtá Čína, ale absolutní počet milionářů je nižší než u vedoucích zemí. Číňané hodně investují do umění, které se do volně investovatelného majetku nezapočítává. Jižní Korea se v žebříčku států s největším výskytem dolarových milionářů posunula na dvanáctou příčku a odsunula tak Indii. Mimo dvanáct zemí s nejvíce dolarovými milionáři společnost Capgemini zaznamenala největší procentový nárůst počtu dolarových milionářů v Brazílii, a to o 6,2 procenta.   

Nejistota vedla v roce 2011 mnoho investorů k bezpečnému uložení svého bohatství. Bohatství ovlivňovala řada různých ekonomických hybatelů. Akciové a komoditní trhy klesaly a hmotné investice ztrácely hodnotu, takže investoři se při ochraně svého kapitálu zaměřovali na hotovost a pevné výnosy. Vůbec nejvýkonnějším aktivem byl právě pevný výnos. Cena dlouhodobých amerických státních dluhopisů dosáhla svého historického maxima.