Ani plná zaměstnanost nezajistí vyrovnaný rozpočet

Praha - Ani při plné zaměstnanosti, která je podle ekonomů nereálná, by výnosy z daní nestačily k pokrytí deficitu státního rozpočtu. S výpočem přišel Libor Dušek z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA), který působí při akademickém pracovišti CERGE-EI. 

Video Rozhovor s Liborem Duškem
video

Rozhovor s Liborem Duškem

Podle Duška by totiž dodatečné daňové příjmy od všech lidí v produktivním věku, kteří jsou nyní nezaměstnaní, přinesly zhruba 50 miliard korun ročně. Rozpočet pro letošní rok přitom počítá s deficitem 105 miliard korun.

Libor Dušek, ekonom institutu CERGE-EI:

„Ukazuje se tak, že smazat schodek státního rozpočtu nepomůže ani růst ekonomiky ani zlepšení zaměstnanosti. Je tam tedy vidět strukturální problém ekonomiky.“


Na českém rozpočtu se zdanění práce podílí největší měrou. Loni přineslo do státní kasy přes 605 miliard korun. „Podíl daní z práce na celkovém objemu daní je celkem 57 procent,“ dodal Dušek. Průměrná výše daní, kterou platí jeden zaměstnanec na daních za rok, je 128 tisíc. Jistou disproporci ovšem Dušek vidí v poměru mezi odvody zaměstnanců a OSVČ.

„V Česku je opravdu velmi zvláštní to, že drobní podnikatelé jsou daňově velmi zvýhodněni – oproti 40 procentům, které v průměru odvedou na daních zaměstnanci, u podnikatelů je to v průměru jen 28 procent. A to ještě 28 procent pouze z toho, co je oficiálně uváděno jako příjmy. Když k tomu vezmeme, že podnikatelé obecně reportují o něco nižší příjmy nebo jim daňové zákony umožňují poměrně štědré paušály, tak to reálné zatížení zisků podnikatelů je ještě nižší,“ vysvětlil v rozhovoru pro Ekonomiku ČT24.

A jak z toho ven? „Asi by bylo záhodno trochu ulevit zdanění práce ve formálním zaměstnání a o něco zvýšit zdanění podnikatelů a více zdaňovat majetek,“ domnívá se ekonom.