BP se sbližuje s Kremlem, chce prodat část podniku TNK-BP Rosněfti

Londýn - Vedení britského ropného koncernu BP vyjádřilo „silnou podporu“ dohodě, podle níž by firma prodala svou polovinu ruského podniku TNK-BP ruskému státnímu gigantu Rosněfť a získala v něm menšinový podíl. Uvedl to britský list Financial Times na své webové stránce s odkazem na informovaný zdroj.

BP by v rámci dohody předala Rosněfti svých 50 procent TNK-BP za 11 až 13 miliard dolarů v hotovosti a podíl 15 až 20 procent. Na základě tržní kapitalizace Rosněfti by celá transakce měla hodnotu až 28 miliard dolarů (534 miliard korun).

Britské společnosti transakce umožní zbavit se nepříjemného partnerství se skupinou ruských miliardářů, spoluvlastníků TNK-BP, kteří překáželi plánům Britů v záměrech sblížit se s Rosněftí a Kremlem. Ten má nyní nad ruským ropným průmyslem mnohem větší kontrolu než v 90. letech, kdy BP v Rusku investovala.

Pro Rosněfť a jejího šéfa Igora Sečina, bývalého ruského vicepremiéra pro energetiku, by uzavření dohody znamenalo další posílení moci v ruském ropném sektoru. Rosněfť se navíc podle zdrojů v minulých dnech dohodla na koupi polovičního podílu v TNK-BP od konsorcia ruských miliardářů AAR také za 28 miliard dolarů.

Rosněfť je už nyní největším producentem ropy v Rusku a po převzetí TNK-BP by ovládala více než polovinu ruské produkce. Svého postavení se domohla po převzetí majetku kdysi největšího ruského těžaře Jukos, kterého politicky motivovaná perzekuce jejího šéfa Michaila Chodorkovského dovedla k bankrotu.