Prémiový dluhopis - novinka vánoční emise

Praha – Ministerstvo financí oznámilo detaily vánoční emise spořicích státních dluhopisů. Tedy hlavně harmonogram, úrokové výnosy a typy těchto cenných papírů. Upisovací období bude probíhat od 5. do 30. listopadu. Novinkou, která přibyde mezi nabízené dluhopisy, bude tzv. tříletý prémiový dluhopis, který přinese výnos 2,77 procenta. Důležitou novinkou je i možnost objednání dluhopisu na poště a vydání dárkového certifikátu. Státní pokladna si tímto způsobem pomáhá už potřetí a na nedostatek zájmu si nemůže stěžovat.

O české dluhopisy v rámci výpůjční potřeby je mimořádný zájem. Při všech emisích poptávka vždy převyšuje nabídku. „Jsou-li české dluhopisy výhodnou investicí pro velké finanční skupiny, je to fér nabídnout i domácnostem,“ podotkl na tiskové konferenci ministr financí Miroslav Kalousek.

Jak se bude postupovat ve vánoční emisi:

Upisovací období bude od 5. do 30. listopadu. MF si vyhrazuje právo upisovací období zkrátit, pokud by poptávka byla příliš silná a byly již prodány dluhopisy za 20 miliard. Objednané a zaplacené dluhopisy budou zapsány 12. prosince. „Na ministerstvo financí se obracela celá řada lidí, zda by v případě, že využijí dluhopisy jako vhodný dárek k Vánocům, k narozeninám či jiné příležitosti, zda by mohli mít něco, co by mohlo pod stromečkem vypadat jako dárek,“ řekl Kalousek.

Co se bude nabízet:

  • 1,5letý diskontovaný – výnosnost 2,5 procenta
  • 5letý kuponový – výnosnost 3,22 procenta
  • 5letý reinvestiční – výnosnost 3,41 procenta
  • Inflační dluhopis – úroková sazba je pohyblivá - podle ČSÚ
  • 3letý premiový – efektivní úroková míra 2,77 procenta

Vánoční emise státních dluhopisů
Zdroj: Mfcr.cz

Prémiový dluhopis: Jedná se o zaknihovaný cenný papír se splatností 3 roky (dle příslušných emisních podmínek), jehož jmenovitá hodnota je 1 koruna. Výnos dluhopisu bude jedenkrát ročně ke stanovenému datu vyplácen na peněžní účet. Každý rok je stanoven pevný výnos dluhopisu, v posledním roce bude navíc vyplacen vyšší výnos dluhopisu jako prémie za držbu do splatnosti dluhopisu. Dluhopis bude možno po roce odprodat.

„Výnosy nejsou vůbec špatné. Ale dluhopisy mají slabou likviditu. Pokud se něco stane, můžu dluhopis prodat až po prvním roce a pak v každém dalším kvartálu. To může být pro rodinu s nedostatečnými finančními rezervami problém “ říká Martin Prokop, analytik Next Finance.


Nově: Objednávky i na pobočkách České pošty a dárkové certifikáty

Kalousek na tiskové konferenci potvrdil, že byl výrazně rozšířen počet distribučních míst na 1382 poboček. Dluhopis bude možno objednat přes Českou poštu a bude možno ho „zabalit“ do dárkového balení - na některých distribučních místech si můžete zařídit vydání dárkového certifikátu přímo na jméno osoby, které byste rádi dluhopis věnovali.

Dárkové a pamětní certifikáty
Zdroj: Mfcr.cz

První dluhopisy pro občany ministerstvo financí vydalo před rokem, investoři si jich tehdy objednali za více než dvacet miliard korun. Letošní jarní emise státu vynesla zhruba patnáct miliard korun. Už dříve ministerstvo uvedlo, že na podzim plánuje opět prodat dluhopisy za deset až dvacet miliard korun.

Miroslav Kalousek, ministr financí

„Počítali jsme s (jarní) emisí v objemu deset až dvacet miliard, takže to je číslo, se kterým jsme velmi spokojeni.“


Dluhopisy byly dosud k dispozici pro občany ČR i cizince. Zakoupit si je mohla také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, církve, obecně prospěšné společnosti a zahraniční neziskové společnosti. Letos na jaře si je nově mohly koupit kraje, města nebo veřejné vysoké školy.

V předchozích dvou emisích si dluhopisů s nominální hodnotou jedna koruna museli zájemci koupit minimálně 1 000 kusů. Investice do státních spořicích dluhopisů je podle odborníků srovnatelná s běžně dostupnými produkty na finančním trhu. Státní dluhopisy jsou však asi nejbezpečnějším přístavem.

Pro stát je to, že část jeho dluhu vlastní občané, výhodné. Nemusí se totiž tolik spoléhat na ostatní investory. I mezi nimi to má ale Česko zatím dobré - je sedmou nejméně zadluženou zemí Evropské unie. Žebříčku vévodí Estonsko a Bulharsko, na jeho chvostu je naopak Řecko.

Více informací o emisi dluhopisů se dozvíte ZDE

Video Stát půjde opět za občany, aby mu půjčili peníze
video

Stát půjde opět za občany, aby mu půjčili peníze

Stát půjde opět za občany, aby mu půjčili peníze

ud: 22.10.2012

Brífink Miroslava Kalouska k dluhopisům

Komentář Petra Zámečníka, šéfredaktora Fincentrum Media

Komentář Martina Prokopa

Komentář Lukáše Váchy