Nováček na pražské burze příliš nelákal

Praha - Akcie společnosti Tatry mountain resorts (TMR) zůstaly první den obchodování na hlavním trhu Burzy cenných papírů Praha na úvodní ceně 1 085 korun. Během dne se však zobchodovalo jen 400 cenných papírů společnosti, přičemž objem obchodu s nimi dosáhl 436 tisíc korun. 

„Už první den naznačil, že zájem investorů o tuto společnost není příliš velký. Obchodní aktivita je poměrně malá, a to jak na pražské burze, tak i na burze ve Varšavě,“ prohlásil analytik České spořitelny Josef Novotný.

„Obchodování, tedy cena i objem, je v souladu s tím, co se očekávalo. Jde o relativně menší emisi ve srovnání s ostatními firmami ve SPAD, čemuž odpovídají i zmíněné parametry. Vývoj ceny na mateřské slovenské burze je rovněž spíše pozvolný,“ vysvětlil Milan Vaníček, analytik J&T Banky, která má roli tvůrce trhu s akciemi TMR.

Akcie TMR jsou na třech evropských burzách

Tatry mountain resorts se ovšem stala první společností vůbec, jejíž 6,7 milionu akcií zaknihovaných na doručitele je zároveň kótovaných na třech středoevropských burzách, a to bratislavské, varšavské a nyní pražské. 

Na burze ve Varšavě debutovaly akcie TMR, která vlastní a provozuje lyžařská střediska a hotely v Nízkých a Vysokých Tatrách, už 15. října. Jejich cena při uvedení na trh kopírovala cenu akcií na bratislavské burze. V pátek se na tamní burze c obchodovaly na 43,80 eura
(1 091 koruny) při ročním výnosu 5,37 procenta a dividendovém výnosu 2,2 procenta.

Pražská burza
Pražská burza

„Firma má i hodně klientů z Polska, kteří přijíždí do Tater, a navíc se plánuje zúčastnit privatizace polských areálů, například Zakopane, takže i z tohoto důvodu se uchází o přízeň polských investorů,“ přiblížil analytik Komerční banky Josef Němý.

Tatranské akcie by se mohly v prosinci dostat do indexu PX

Kurz akcií TMR podle generálního ředitele pražské burzy Petra Koblice už tři roky roste a od roku 2009 posílil o 15 procent. Pokud se podle něj nestane nic mimořádného, TMR vstoupí v polovině prosince do báze hlavního indexu BCPP PX. Kdyby byl její kurz jako dnes, váha TMR v indexu by činila 1,3 procenta.

Lyžování ve Špindlerově MlýněFirma Tatry mountain resorts bude v Česku příštích 20 let provozovat největší lyžařský areál Špindlerův Mlýn. V Krkonoších plánuje stamilionové investice. Podle odborníků chce vstupem na burzu přitáhnout víc zákazníků. Už v minulém týdnu vstoupila ze stejných důvodů na burzu ve Varšavě. 

Tatry Mountain Resorts je největším poskytovatelem turistických služeb na Slovensku. Zhruba 40 procent této firmy vlastní lidé a společnosti, které patří do rodiny J&T.