Zima klepe na dveře, české lyžařské areály připravily řadu novinek

V Česku pomalu přituhuje a lyžařské areály po celé republice dokončují poslední přípravy na zimní sezonu. Vymýšlejí přitom, jak nalákat české lyžaře. Ti si totiž oblíbili vyrážet za lyžováním do Alp. Tomu chtějí tuzemské areály tentokrát zabránit. Rozšiřují a prodlužují proto sjezdovky a upravují infrastrukturu. Turisté jsou čím dál náročnější, už ale nemusejí trávit celé dny lyžováním – mohou si třeba půjčit čtyřkolku nebo zahrát zimní paintball.

Lyžařské areály nabídnou řadu novinek

Lyžařská sezona by se letos mohla naplno rozjet na konci listopadu. „Největší novinkou bude rozšířená vrchní část červené sjezdovky ve Svatém Petru a velkých změn doznal dojezd červené sjezdovky na Medvědíně,“ řekl ředitel Ski areálu Špindlerův Mlýn Jiří Beran.

V Peci pod Sněžkou zase vsadili na délku. Po propojení s lyžařskými středisky v Černém dole a v Jánských lázních čeká na lyžaře 33 kilometrů sjezdovek, na kterých budou potřebovat jen jeden skipas. „Bude k tomu uzpůsobena doprava skibusy, takže návštěvníci si budou moci bez problémů přejíždět,“ poznamenal ředitel Ski areálu Černá hora - Pec pod Sněžkou Petr Hynek. 

V Jeseníkách v Branné zatím vlekaři doufají, že jen tak sněžit nezačne, potřebují totiž dostavět restauraci a záchody. Z příchodu zimní sezony nemají radost ani dělníci, kteří pod Klínovcem pokládají elektrické kabely. Teprve až je zasypou, může být opravena i silnice, která vede k parkovišti na Klínovci. 

V Beskydech v areálu na Bílé už jen testují lanovku. Barely s vodou váží dohromady šestnáct tun. „Modernizujeme záchody, nový ski servis. Bude tu nový běžecký okruh osvětlený pro běžkaře,“ uvedl správce Ski areálu Bílá Jaroslav Vrzgula. Lyžařská střediska v Beskydech oproti loňsku mírně podraží. Ve Ski areálu Razula bude stát celodenní permanentka asi 400 korun, na Bílé si pak lyžaři za celý den zaplatí 480 korun. 

S přípravami finišují i v Němčičkách na Břeclavsku na nejníže položené sjezdovce ve střední Evropě. Nový umělý povrch by jim měl prodloužit sezonu až o dva měsíce. „Máme rychlejší rozjezd. Nepotřebujeme sníh, protože máme umělou hmotu,“ řekl vedoucí Sportovního areálu Němčičky Jaroslav Stávek. V Němčičkách začne sezona díky umělému povrchu už 25. listopadu. Ostatní lyžařská střediska budou muset čekat, až nasněží a nebo až teplota klesne pod nulu a budou moct spustit sněžná děla. 

Každý rok v zimě vyráží na hory 1,5 milionu Čechů. Z toho milion preferuje tuzemská střediska. Letošní sezona by tam podle prvních odhadů neměla být horší než ta loňská. Turistů bude přibývat, budou ale pravděpodobně utrácet míň. Asi půl milionu lyžařů pak jezdí do zahraničí. V Česku jsou nejoblíbenější Krkonoše a Jizerské hory. Během zimy tam zavítá až 40 procent Čechů. Pokud se vypraví do zahraničí, pak nejčastěji do rakouských Alp.


Za výlet do Alp zaplatí Češi více

Pokud chtějí lyžaři do zahraničí, musejí počítat s vyšší cenou. Za alpský ledovec si Češi připlatí asi o polovinu víc než za prodloužený víkend v tuzemských horách. Čtyři dny v rakouských Alpách vyjdou zhruba na šest a půl tisíce bez dopravy. V Krkonoších se lyžuje za necelé 3,5 tisíce. „Očekáváme, že víc lidí zůstane v českých horách, pokud se ta infrastruktura bude vyvíjet tak dobře, jako se teď vyvíjí, a pokud budou kapacity stačit,“ míní Jan Papež, mluvčí Asociace cestovních kanceláří. 

Video Přípravy na horách vrcholí
video

Přípravy na horách vrcholí

Přípravy na horách vrcholí

ud: 26.10.2012

Přípravy na lyžařskou sezonu tématem Ekonomiky ČT24

Krušnohorská střediska lákají na novinky i výhodné balíčky

Těsně před sezonou je ubytování k mání bez problémů, výběr se ale bude zužovat. „Máme prodáno zhruba ze 70 procent. Nicméně stále ještě máme co nabídnout. Volné pokoje jsou,“ prohlásila ředitelka hotelu Harmony ve Špindlerově Mlýně Hana Rybníčková.