Evropané šetří ostošest

Brusel - Víc než polovina obyvatel Evropské unie šetří na horší časy. Podle aktuálního průzkumu bankovní skupiny Erste Group spoří v zemích střední a východní Evropy nejvíc Poláci, kteří si dávají stranou v průměru 15 procent svého měsíčního příjmu. Největší částku dokáží celkově ušetřit Němci a zároveň vysokoškoláci. Češi průměrně ušetří necelé 2 tisíce korun měsíčně.

Evropané přestávají spoléhat na pomoc státu

Středoevropané si přestávají užívat a své peníze šetří na horší časy. „Nutí je strach z krize a hlavně to, že teď vidí, že se o ně stát v budoucnu nepostará,“ konstatovala mluvčí Erste Group Hana Cygonková.

Ve střední a východní Evropě spoří nejvíc Poláci a Slováci. Ti si měsíčně dávají stranou patnáct, respektive 12 procent svého čistého měsíčního příjmu. Za nimi jsou s devíti procenty Rakušani, Němci a Češi. „Polákům snížili příspěvky na penzi, a tak si začali šetřit ve velkém,“ řekla Cygonková.

V absolutních částkách si ale stranou dávají nejvíc Němci - v průměru 178 eur, tedy asi 4 450 korun měsíčně. Češi pak střádají 78 eur (necelé dva tisíce korun za měsíc). Nejvíc spoří vysokoškoláci. Ti mají totiž vyšší příjmy a vzniká jim prostor, aby vytvářeli více úspor.  Také mají vyšší finanční gramotnost.

V Česku pak v posledních měsících - i kvůli chystané důchodové reformě - roste zájem o penzijní připojištění.

Video Evropané šetří na horší časy
video

Evropané šetří na horší časy