Libyjská ekonomika vstává z mrtvých, lidé jsou ale zklamaní

Tripolis - Libyjci před rokem, kdy svrhli diktátora Muammara Kaddáfího, doufali, že je čeká budoucnost snů. Teď ale přišlo zklamání. Země sice zažívá hospodářský boom, lidé ale stále nemají práci a v zemi je prakticky bezvládí. Kdo může, živí se obchodem, který funguje. Libyjci se pomalu učí utrácet.

Někteří lidé rok po převratu hovoří o velkém zklamání. „Od revoluce se nezměnilo prakticky nic. Hodně lidí je tu bez práce, hlavně mladí. Mají přitom jedinou šanci, a to je obchod. Hlavní problém je, že tu pořád nikdo pořádně nevládne,“ konstatoval majitel směnárny v Tripolisu.

Lidé jsou v první řadě svobodní

I přes skepsi některých místních je ale zřejmé, že se řadě lidí žije lépe. Nemají strach jako za Kaddáfiho vlády, víc utrácejí a rozhýbávají ekonomiku. „Lidé jsou svobodní, to je to hlavní. Je to znát i na mém obchodě. Kilo šperků jsem tu dřív prodal jen velmi zřídka, dnes prodávám pravidelně kila i dvě,“ podotkl obchodník v Tripolisu.

Kvůli nepokojům se loni přestala částečně těžit ropa i zemní plyn. Také zahraniční obchod zkolaboval a hospodářství se propadlo o šedesát procent. Z krize se země vzpamatovává těžce, přesto láme rekordy.

Odhady MMF pro celý rok 2012 mluví o růstu hrubého domácího produktu až o 120 procent. „Ta čísla se musejí brát s rezervou. Je třeba si uvědomit, že si libyjská ekonomika prožila krutý rok devastace a teď se musí celá postavit znovu,“ řekl hlavní ekonom GE Money Bank Petr Gapko.

Video Ekonomická situace se Libyjcům nezamlouvá
video

Ekonomická situace se Libyjcům nezamlouvá

Zemi se nedaří nalákat zahraniční investory

V zemi navíc stále trvá násilí. Běžné jsou únosy, ozbrojená přepadení i bombové útoky. Právě to často odrazuje investory, a to jak z Evropy, tak třeba i z Asie. Investovat by tam přitom mohli miliardy dolarů.