Afrika se rychle rozvíjí, čeká na české firmy

Nairobi - Afrika se stává jedním z nejdynamičtějších regionů světa. Podle bývalého viceprezidenta Africké rozvojové banky Nkosana Moya je proto ideální investiční příležitostí pro české společnosti. V rozhovoru pro Českou televizi Moyo řekl, že české firmy by se mohly uplatnit třeba v infrastrukturních projektech, které kontinent nutně potřebuje.

V nejtěžším období krize mezi lety 2008 a 2009 hospodářský růst v Africe sice zpomalil, ale celkově zůstal nad nulou. „V rozvinutém světě mezitím spadl na nulu a pod ní. Takže je jasnější než kdy dříve, že Afrika má předpoklady být dobrou investiční příležitostí,“ konstatoval Moyo. I Asie nebo Jižní Amerika během krize rostly, africké ekonomiky se ale vzchopily rychle. „Afrika má po krizi lepší pověst, než měla před ní. V Africe také žije zhruba miliarda lidí, čili 15 procent potenciálního světového trhu, a to si myslím, že nejde ignorovat,“ podotkl Moyo. 

Afričané dají na dobré vztahy

Česká vláda má přitom novou strategii vývozu, která se zaměřuje na mimoevropské trhy, kde je větší potenciál růstu. Podle Moya si ale lidé nejprve musejí uvědomit, že Afričané nejsou Evropané a přemýšlejí spíše jako Asiaté. „Když Afričan dělá byznys, tak nejdřív investuje do mezilidských vztahů - je nutné se nejdřív poznat,“ řekl Moya. „Dobrý vztah s jedním obchodním partnerem vám otevře dveře k dalším,“ dodal. Uspět podle něj v Africe mohou společnosti zabývající se těžbou nebo zaměřené na infrastrukturu. 

Řadě podnikatelů se ovšem při vyslovení jména Afrika vybaví korupce. Západ se podle Moya chová, jako kdyby v korupčním jednání existovala jen jedna strana. „Kdyby Západ eliminoval korupci na své straně, zmizela by i z Afriky. A druhá věc - peníze z korupce - kam jdou? Ujišťuji vás, že nezůstávají v Africe,“ podotkl bývalý viceprezident Africké rozvojové banky. 

Byznys, politika a lidská práva:

„V žádném ohledu nechci zpochybňovat demokracii, ale dá se říct, že ve státech s benevolentními diktátory může vzniknout stabilnější a pro byznys lepší prostředí než v místech, kde máte jednu demonstraci za druhou,“ říká Moyo.

„Jsou tu některá nezcizitelná lidská práva, ale zároveň je tu pragmatický pohled, který říká, že změny přicházejí vždy. A pak je tu také otázka respektu - pokud někomu doporučuji změnu, musím respektovat to, že k ní musí dojít v rámci systému, který je mu vlastní, a ne to nutit,“ poznamenal Moyo.


Moyo pochází ze Zimbabwe. Kdysi byl dokonce ministrem průmyslu ve vládě Roberta Mugabeho. „Pokud se vám někdo snaží vnutit to, že jeho systém je lepší než ten váš, tak se vám hned vybaví, že většina porušování lidských práv v Africe se stala během koloniálních dob. A pak se dostanete do kouta. Je třeba se bavit pragmaticky a se vzájemným respektem,“ konstatoval Moyo.

Video Nkosana Moyo k ekonomice afrických států
video

Nkosana Moyo k ekonomice afrických států