Řecko a Portugalsko požádaly Světovou banku o poradenství

Mexiko - Řecko a Portugalsko požádaly Světovou banku o odborné poradenství v jejich hluboké dluhové krizi. Oznámil to v neděli večer šéf Světové banky Jim Yong Kim na zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G20. Je to v posledních desetiletích poprvé, co se na banku, která má pomáhat chudým zemím světa, obrátily vyspělé státy.

„S Portugalskem i Řeckem jsme ve velmi raných fázích diskusí,“ řekl Kim novinářům na okraji schůzky. „Několik dalších týdnů budeme mít více podrobností o tom, co budeme dělat,“ dodal šéf banky.

Řecko a Portugalsko nyní přežívají na záchranných úvěrech od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, jejichž podmínkou je snižování rozpočtových deficitů a ekonomické reformy. Portugalská vláda plánuje výměnou za finanční pomoc největší zvýšení daní v moderní historii země. Obyvatelé nepřestávají stávkovat. „Ponižují nás už víc než rok. Drastická úsporná opatření nejsou správným řešením krize,“ podotkla jedna z protestujících Fernanda Rodriguesová.

José Antonio Mendonca, portugalský ekonom:

„Cesta Portugalska do dluhové krize začala ve chvíli, kdy jsme se stali součástí Evropské unie. Museli jsme se vzdát mnoha výrobních podniků a farem. A to proto, aby se tak posílilo francouzské zemědělství a německá výroba.“


Kim poukázal na zkušenosti, které má jeho instituce z poskytování technické pomoci Jižní Koreji a Indonésii v krizi na konci 90. let. „Umíme pomáhat zemím, rozhodně rozumíme jejich veřejným výdajům a můžeme je porovnat s tím, co se děje ve zbytku světa. Můžeme pomoci i tím, že vymyslíme způsob, jak zlepšit obchodní prostředí,“ poznamenal šéf banky.

Vagelis Agapitos, řecký nezávislý ekonom:

„Sníží se spotřeba, protože domácnosti nebudou mít peníze. Takže se prodlouží recese o další rok nebo dva. Navíc ekonomiku potáhne dolů i to, že ubude investic - na ty taky nebude.“


U Řecka by se pomoc Světové banky měla zaměřovat na další zlepšování podmínek pro podnikání v zemi, role banky v případě Portugalska je zatím nejasná. Řecko v poslední výroční zprávě Světové banky o vývoji podnikatelského klimatu ve světě pod názvem Doing Business Report vykázalo ze 185 sledovaných zemí jedno z nejvýraznějších zlepšení.

Video Řecko a Portugalsko požádaly Světovou banku o poradenství
video

Řecko a Portugalsko požádaly Světovou banku o poradenství