Hlasování o důchodové reformě se znovu odkládá

Praha – Jednání sněmovny o prováděcím zákonu k důchodové reformě se odkládá z úterka na středu. Dále se tak prodlužuje nejistota, která panuje ohledně spuštění reformy. Pokud by vláda nenašla kvůli vnitrostranickým sporům ODS pro normu dostatečnou podporu, nebylo by možné reformu od ledna 2013 spustit.

Na odložení hlasování o reformě a dalších zákonech vetovaných prezidentem se shodlo grémium Poslanecké sněmovny. Dnes by podle něj měla mít sněmovna na programu jen první čtení zákonů. Nedostalo by se tak zřejmě ani na hlasování o církevních restitucích, které poslancům vrátil Senát. Také na přehlasování jeho veta potřebuje kabinet ve sněmovně získat 101 hlasů.

Vláda si s důchodovým zákonem zavařila sama

Nejistota kolem důchodové reformy komplikuje život vládě i penzijním fondům. Reforma by měla startovat už za dva měsíce, chybí ale právní úprava, která umožní lidem vyvést peníze do druhého pilíře. Paradoxem ovšem je, že si vláda zadělala na problémy sama. Zákon, o který se hraje, by totiž vůbec nebyl potřeba, kdyby koalice neodložila spuštění jednotného inkasního místa.

Vláda přiznává souvislost sporného zákona s odloženým inkasním místem v důvodové zprávě k normě. A nezbytnost doplnění předpisů potvrzují i právníci. „Spuštění druhého pilíře je již sice legislativně řešeno v zákonu o důchodovém spoření schváleném na konci roku 2011, nicméně způsob výběru pojistného na důchodové spoření a jeho správa je v těchto zákonech řešena nedostatečně a neúplně,“ uvedl Radek Buršík z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Co obsahuje sporný důchodový zákon?

  • Peníze na důchodové pojištění ve druhém pilíři se budou odvádět pouze ve chvíli, kdy bude poplatník zapojený do reformy platit daně z příjmu fyzických osob. Přijde-li tedy člověk o práci, spoření v rámci druhého pilíře se automaticky přeruší.
  • Peníze na individuální účty u penzijních společností bude za své zaměstnance odvádět zaměstnavatel a bude také ručit za stržení správné částky. Pokud se dopustí při výpočtu chyby, hrozí zaměstnavateli sankce.
  • Poplatník pojistného na důchodové spoření musí písemně oznámit zaměstnavateli den, kdy se zapojil do druhého pilíře penzijní reformy.
  • Důchodové pojištění se bude odvádět zálohově. O případné přeplatky si bude moci poplatník prostřednictvím pojistného přiznání například snížit své budoucí platby na individuální účet ve druhém pilíři.

K odložení jednotného inkasního místa vedlo hned několik důvodů. Odklad doporučila vládě studie poradenské společnosti Deloitte, podle které by se výstavba úřadu za tři miliardy korun do konce roku 2013 nestihla. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navíc chtěl načasování vzniku jednotného inkasního místa časově sladit s novelou občanského zákoníku.

Prosazování jednotného inkasního místa v neposlední řadě zkomplikovaly loni na podzim koaliční spory. Vznik jednotného inkasního místa měl být součástí daňové reformy, některé její části však narazily u někdejšího koaličního partnera - Věcí veřejných. Těm vadilo zejména zamýšlené zrušení daňového zvýhodnění stravenek.

Daňový balíček také ve středu

Zítra budou mít poslanci na programu hned několik klíčových zákonů. Kromě důchodů a církevních restitucí to bude také například zákon o pěstounské péči. Hlavní pozornost bude nicméně upřena na schvalování daňového balíčku, s nímž je spojeno hlasování o důvěře vládě. Sněmovní aritmetika naznačuje, že šance vlády na přežití tady jsou. Podporu vládnímu kabinetu slíbil bývalý ministr školství Josef Dobeš, pro něhož je podpora rebela Petra Tluchoře (ODS), kterého nazval „kvartálním pučistou“, nepřijatelná a také véčkař David Kádner. Ve hře jsou i další možné hlasy, třeba od bývalých poslanců ODS Pavla Béma a Michala Doktora. Někteří ze skupinky „rebelů“ uvažují o kompromisním odchodu ze sněmovny.