Ekonom OECD: Zvyšováním DPH se Česko ubírá správným směrem

Praha - Česká republika se ubírá správnou cestou, když se snaží zalepit díry v rozpočtu zvyšováním daní ze spotřeby, jako je DPH. Méně to totiž zasáhne dlouhodobý růst než třeba daně z příjmu nebo firemní daně. V rozhovoru pro Českou televizi to řekl ekonom Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) Jens Arnold. Podle něj v sobě období krize skrývají příležitosti pro to nastartovat ekonomiku dlouhodobě.

Státy se nyní zoufale snaží přijít na to, jak dostat ekonomiku z recese. Podle Arnolda ale nyní mají zároveň šanci zaměřit se na strukturální reformy. „Právě během krize se jasněji objeví dlouhodobé problémy, které v méně obtížných obdobích nebyly tak zřejmé,“ podotkl ekonom. Ve svých závěrech vychází ze studií porovnávající vývoj v jednotlivých státech. „Jedna z těch studií, která se týká daňových systému jednotlivých států, sleduje období 35 let,“ poznamenal. 

Které daně jsou „dobré“?

„Došli jsme k tomu, že výrazně rychlejší růst je spojen s větším využitím daní z majetku a daní ze spotřeby jako DPH, oproti daním z příjmu - ať už je to osobní příjem nebo jde o firemní daně. Nejvíc ohrožují růst firemní daně, daň z příjmu fyzických osob o něco méně. Naopak daně ze spotřeby mají poměrně zanedbatelný dopad a zvláště přátelské k růstu jsou daně z nemovitostí,“ konstatoval Arnold.


Vyšší daně z příjmu lidi demotivují

Arnold tvrdí, že existují daně, které narušují jednání lidí a firem víc než jiné. „Například daně z příjmu fyzických osob snižují motivaci lidí pracovat, podobně i u firem, které se pak rozmýšlejí, jestli se jim vůbec vyplatí investovat. Naopak daně ze spotřeby a nemovitostí chování v ekonomice příliš nemění. Možná tam hraje roli i psychologický efekt, že se lidé víc zaměřují na to, kolik vydělávají, než kolik utratí,“ míní ekonom. 

Právě diskuse ohledně zvyšování DPH vyvolala značné rozepře nedávno i v České republice. Politici chtějí zalepit díry v rozpočtu i v době recese. „Pokud teď státy chtějí zvyšovat daně, aby snížily rozpočtové schodky, měly by to udělat u daní, které neohrozí dlouhodobý růst,“ prohlásil Arnold. Co se ale týče celkového rozpočtu a s tím spojené ideální daňové struktury, ekonom nemá jednoznačný recept. „Politici by hlavně neměli hledět jen na krátkodobé efekty, protože my lidé tu budeme i v dlouhodobém horizontu,“ dodal Arnold.

Video Rozhovor s Jensem Arnoldem
video

Rozhovor s Jensem Arnoldem